Öğrencilerin hata ayıklama becerileri ile bilgi işlemsel düşünme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between students debugging skills and computational thinking abilities
- Tez No: 986917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. POLAT ŞENDURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda bilgi işlemsel düşünme (BİD) ve programlama, öne çıkan araştırma alanları hâline gelmiştir. BİD, her biri ayrı ayrı incelenmiş olan birçok alt beceriyi kapsar. Bu çalışma, öğrencilerin hata ayıklama becerileri üzerinden BİD ile programlama arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla bir durum çalışması olarak tasarlanmıştır. Amaç, öğrencilerin hata ayıklama davranışlarının BİD becerisi düzeylerine göre değişip değişmediğini belirlemek ve bu farklılıkların nedenlerini araştırmaktır. Toplam 114 dokuzuncu sınıf öğrencisi, 3.3.1. Bilge Kunduz (Bebras) Enformatik ve Bilgi işlemsel Düşünme Etkinliği'ne katılmıştır. Elde edilen puanlara göre en yüksek puanı alan 15 öğrenci yüksek BİD becerisine sahip öğrenci grubunu, en düşük puanı alan 15 öğrenci ise düşük BİD becerisine sahip öğrenci grubunu oluşturmuştur. Bu iki grup, hatalı kodlardan oluşan hata ayıklama etkinliklerine katılmıştır. İki ay süren bu etkinlikler esnasında alınan ekran ve sesli düşünme kayıtlarına ek olarak araştırmacının gözlemlerine dair notlar bu çalışmanın veri setini oluşturmaktadır. Toplanan veriler, tematik içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular, yüksek ve düşük BİD becerisine sahip öğrenciler arasında hata ayıklama sürecinde belirgin davranış farklılıkları olduğunu ortaya koymuştur. Yüksek beceriye sahip öğrenciler daha fazla hatayı belirlemiş ve iz sürme, hataları doğru şekilde açıklama, problemleri ayrıştırma ve algoritmayı anlama davranışlarını daha sık göstermiştir. Buna karşılık, düşük beceriye sahip öğrenciler hataların nedenini açıklamada başarısız olmuş veya hataları yanlış yorumlamış, daha çok önceki kodlama deneyimlerine veya rastgele deneme-yanılma yöntemlerine başvurmuştur. Öğrencilerin BİD düzeyleri ile hata ayıklama becerileri arasında açık bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Computational thinking and programming have become prominent research areas in recent years. Computational thinking encompasses multiple sub-skills, each of which has been studied individually. This study was designed as a case study to examine the relationship between computational thinking and programming through students' debugging skills. The aim is to determine whether students' debugging behaviors vary according to their levels of computational thinking and to explore the reasons for such variations. A total of 114 ninth-grade students completed the Bebras Informatics and Computational Thinking Challenge. Based on their scores, the top 15 students formed the high computational thinking group, and the bottom 15 students formed the low computational thinking group. These two groups then participated in debugging activities involving faulty codes. The activities, conducted over two months, were supported by screen recordings, think-aloud protocols, and researcher observations. Thematic content analysis was used to analyze the collected data. The findings revealed distinct behavioral differences in the debugging process between students with high and low computational thinking skills. High-skill students identified more bugs and demonstrated behaviors such as tracing, accurately explaining errors, decomposing problems, and understanding algorithms more frequently. In contrast, low-skill students more often failed to explain or misinterpreted the cause of errors, relying instead on prior coding experience or random trial-and-error attempts. Clear relationships between students' computational thinking levels and their debugging skills were identified.