SERUM VİTAMİN D DÜZEYİNİN KORONER ARTER HASTALIĞI VARLIĞI VE ŞİDDETİ İLE İLİŞKİSİ
SERUM VİTAMİN D DÜZEYİNİN KORONER ARTER HASTALIĞI VARLIĞI VE ŞİDDETİ İLE İLİŞKİSİ
  1. Tez No: 986922
  2. Yazar: TANER ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
Özet
Serum Vitamin D Düzeyinin Koroner Arter Hastalığının Varlığı ve Şiddeti İle İlişkisi Amaç: Daha önce yapılan çalışmalarda, vitamin D (vit D) düzeyi ile ateroskleroz, hipertansiyon (HT), diyabetes mellitus (DM), enflamasyon, sol ventrikül hipertrofisi ve kalp yetersizliği arasında ilişki gösterilmiştir. Bununla birlikte, vit D düzeyi ile koroner arter hastalığının yaygınlığı ve kompleksitesi arasındaki ilişkiyi araştıran sınırlı sayıda çalışma vardır. Çalışmamızda koroner arter hastalığı (KAH) olan hastalarda serum vit D düzeyi ile KAH varlığı ve şiddeti arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Haziran 2012 – Kasım 2012 tarihleri arasında, polikliniğimize göğüs ağrısı ile başvuran ve daha önce KAH öyküsü olmayan toplam 311 birey (209 hasta 100 kadın/109 erkek yaş ortalamaları 63,1±10,0, 102 kontrol 40 kadın/62 erkek yaş ortalamaları 61,2±13,6) alındı. Göğüs ağrısı, pozitif efor testi, elektrokardiyografi ve sintigrafide iskemi ile uyumlu bulguları olan hastalara koroner anjiyografi yapıldı. Kontrol grubu koroner anjiyografisi normal olan bireylerden seçildi. Tüm bireylerden işlem öncesi serum vit D düzeyi ve diğer biyokimyasal parametreler için kan alındı. Koroner anjiyografi çalışmaya alınan tüm bireylere yapıldı. Koroner arter hastalığı şiddeti SYNTAX (Synergy between PCI with TAXUS™ and Cardiac Surgery) skoru kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Koroner arter hastalığı ve kontrol grubunun serum vit D düzeyleri karşılaştırıldığında; KAH grubunda vit D düzeyenin anlamlı olarak düşük olduğu saptandı (p<0,01). SYNTAX skorunun (ß= -0,396, p<0,001) haricinde, serum vit D düzeyinin HT (ß=-0,183, p=0,003), C-reaktif protein (ß= -0,141, p=0,014) ve vücut kitle indeksi (ß=-0,135, p=0,023) ile de bağımsız ilişkili olduğu saptandı. KAH olan grup SYNTAX skoru 16'nın üzerinde olan ve olmayanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. KAH olan grupta vit D düzeyi için 8,14 ng/mL''sınır değer''olarak alındığında % 74 duyarlılık ve % 65 özgüllük ile KAH varlığı ve şiddetini belirlediği saptandı [% 95 güven aralığı 0,777 (0,715-0,839)]. Sonuç: Vitamin D düzeyi KAH varlığı ve şiddeti ile bağımsız şekilde ilişkilidir. Vitamin D replasman tedavisinin KAH varlığı ve şiddeti üzerindeki etkilerini araştırmak için daha ileri çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Association Between Serum Vitamin D Levels With the Presence and Severity of Coronary Artery Disease Aim: Previous studies showed that there was the relationship between vit D with atherosclerosis, hypertension, diabetes mellitus, inflammation, left ventricular hypertrophy and heart failure. There are limited number of studies about relationship of serum vit D level with presence and severity of coronary artery disease. In this study, we aimed to investigate the association between serum vit D level with presence and severity of coronary artery disease. Methods: Between June 2012 and November 2012, a total of 311 subjects (209 patients 100 female/109 male mean age: 63,1±10,0 years, 102 control 40 female/62 male mean age 61,2±13,6 years) who had admitted to our outpatient clinic with chest pain and without previous history of coronary artery disease, had been included in our study. Coronary angiography was performed the patients who had chest pain, positive effort test, suitable with ischemic changes on ECG and scintigraphic tests. The control group was chosen from subjects with normal coronary angiography. We collected the blood samples for vit D and other biochemical parameters before the angiography. All subjects underwent coronary angiography. We assessed the severity and complexity of coronary artery disease by using SYNTAX score. Results: Serum vit D levels of coronary artery disease group were lower compared with control group (p<0,001). Serum vit D level was independently associated with SYNTAX score (ß=-0,396, p<0,001), hypertension (ß= -0,183, p=0,003), C-reactive protein (ß=-0,141, p=0,014) and body mass index (ß= -0,135, p=0,023). The patients were divided into two groups according to the median SYNTAX score value; SYNTAX scorelow group < 16 and SYNTAX scorehigh group≥16. When the cut off value of serum vit D level was 8,14 ng/dl, serum vit D level was determined the severity and complexity of coronary artery disease with 74% sensitivity and 65% specificity. Conclusions: Serum vit D level is independently associated with presence and severity of coronary artery disease. Further studies are needed to evaluate the effect of vit D supplementation treatment on presence and severity of coronary artery disease.