Pediatrik çölyak hastalarında bazı miRNA ekspresyonlarının araştırılması
Investigation of some miRNA expressions in pediatric celiac patients
  1. Tez No: 986936
  2. Yazar: HACER MERVE SAKALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE CANACANKATAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM YALAZA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Çölyak Hastalığı (ÇH) dünya genelinde yaygın olarak görülen multifaktöriyel otoimmün bir enteropatidir. Buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten alımı ile tetiklenmekte olup, çocuklarda ve erişkin yaş grubunda görülen ve yaşam boyu devam eden bir hastalıktır. Çölyak hastalığı primer olarak ince bağırsak mukozasını etkilemekte ve mukozada ilerleyici bir atrofiye yol açmaktadır. MikroRNA'lar (miRNA) birçok hücre tipinde bulunurlar ve farklı hücrelerden farklı miRNA'lar eksprese edilir. miRNA ekspresyonunda meydana gelen değişimler çeşitli hastalıklarla ilişkilendirilerek, miRNA tedavi araştırmaları gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada pediatrik ÇH bireylerde miR-29a-3p, miR-15b-5p, miR-223-3p, miR-22-3p ve miR-25-3p'ün ekspresyon düzeyleri araştırılmıştır. Bu çalışmaya nonspesifik bulgulara sahip, endoskopik incelemede herhangi bir patolojiye rastlanmayan sağlıklı pediatrik bireylere ait duodenum koleksiyon dokularından oluşan Kontrol Grubu (n=12), villus atrofisinin gözlendiği pediatrik bireylere ait Marsh-Oberhuber (Marsh) Klasifikasyonuna göre sınıflandırılmış duodenum koleksiyon dokularından oluşan Marsh 2 Grubu (n=9), Marsh 3a Grubu (n=12), Marsh 3b Grubu (n=12) ve Marsh 3c Grubu (n=12) dahil edilmiştir. miRNA ekspresyon düzeyleri RT-PCR ile değerlendirilmiştir. miR-29a-3p, miR-223-3p, miR-22-3p ve miR-25-3p ekspresyon düzeyleri Marsh 3b Grubunda Kontrol ve Marsh 3a Gruplarına göre istatistiksel olarak artmıştır (p<0.05). miR-15b-5p ekspresyon düzeyleri de Marsh 3b Grubunda da Kontrol Grubuna göre anlamlı olarak artmıştır (p<0.05). miR-15b-5p ekspresyon düzeyleri de Marsh 3c Grubunda ise Marsh 2 ve Marsh 3a Gruplarına göre azalmıştır (p<0.05). miR-29a-3p, miR-15b-5p, miR-223-3p ve miR-25-3p ekspresyon düzeyleri ise Marsh 3c Grubunda Marsh 3b Grubuna göre azalmıştır (p<0.05). miR-29a-3p ekspresyon düzeyleri ise Marsh 3a Grubunda Kontrol ve Marsh 2 Gruplarına göre azalmıştır (p<0.05). miR-29a-3p ekspresyon düzeyleri Marsh 3a Grubunda ise Kontrol ve Marsh 2 Gruplarına göre azalmıştır (p<0.05). miR-22-3p ve miR-223-3p ekspresyon düzeyleri Marsh 3c Grubunda Marsh 3a Grubuna göre artmıştır (p<0.05). Sonuç olarak Marsh 2, Marsh 3a, Marsh3b ve Marsh 3c ÇH'li bireylerde özellikle de Marsh 3a ve Marsh 3b'de miR-29a-3p, miR-15b-5p, miR-223-3p, miR-22-3p ve miR-25-3p'nin farklı ekpresyon göstermesi ÇH' nin moleküler mekanizmasının tanımlanmasına, hedefe yönelik tanı ve tedavi stratejilerinin geliştirilmesinde katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Celiac disease (CD) is a multifactorial autoimmune enteropathy that is common worldwide. It is triggered by the intake of gluten found in grains such as wheat, barley and rye. Celiac disease is a lifelong disease seen in children and adults. Celiac disease primarily affects the small intestinal mucosa and leading progressive atrophy in the mucosa. MicroRNAs (miRNA) are found in many cell types and different miRNAs are expressed in different cells. Changes in miRNA expression are associated with various diseases, and miRNA treatment research is being conducted. In this study, the expression levels of miR-29a-3p, miR-15b-5p, miR-223-3p, miR-22-3p and miR-25-3p were investigated in pediatric Celiac patients. This study included a Control Group (n=12) consisting of duodenal tissue collections from healthy pediatric individuals with non-specific findings and no pathology detected on endoscopic examination, and Marsh 2 Group (n=9), Marsh 3a Group (n=12), Marsh 3b Group (n=12), and Marsh 3c Group (n=12) consisting of duodenal tissue collections classified according to the Marsh-Oberhuber (Marsh) Classification from pediatric individuals whom villus atrophy was observed. miRNA expression levels were evaluated by RT-PCR. Expression levels of miR-29a-3p, miR-223-3p, miR-22-3p, and miR-25-3p were statistically increased in Marsh 3b Group compared to Control and Marsh 3a Groups (p<0.05). miR-15b-5p expression levels were also significantly increased in Marsh 3b Group compared to Control Group (p<0.05). miR-15b-5p expression levels were also decreased in Marsh 3c Group compared to Marsh 2 and Marsh 3a Groups (p<0.05). The expression levels of miR-29a-3p, miR-15b-5p, miR-223-3p, and miR-25-3p were decreased in Marsh 3c Group compared to Marsh 3b Group (p<0.05). miR-29a-3p expression levels were decreased in Marsh 3a Group compared to Control and Marsh 2 Groups (p<0.05). miR-29a-3p expression levels were decreased in Marsh 3a Group compared to Control and Marsh 2 Groups (p<0.05). miR-22-3p and miR-223-3p expression levels were increased in Marsh 3c Group compared to Marsh 3a Group (p<0.05). In conclusion, the differential expression of miR-29a-3p, miR-15b-5p, miR-223-3p, miR-22-3p, and miR-25-3p in individuals with Marsh 2, Marsh 3a, Marsh 3b, and Marsh 3c celiac disease, particularly in Marsh 3a and Marsh 3b, will contribute to the characterization of the molecular mechanism of celiac disease and the development of targeted diagnostic and treatment strategies.