Laminat esaslı döşeme kaplamalarının ısıl performansına farklı yalıtım malzemesi etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of di̇fferent insulation materials on the thermal performance of laminate-based floor coverings
- Tez No: 986958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖZGÜR İMİRZİ, DOÇ. DR. NİHAT DÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde çok katlı binaların zemin katlarında, iş yerlerinin üzerinde yer alan dairelerde ve müstakil konutlarda zeminden kaynaklanan soğukluk, iç mekân konforunu azaltmakta ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, farklı yalıtım malzemelerinin zemin kaplamalarına entegre edilmesiyle oluşturulan kompozit yapıların ısı iletkenlik özelliklerinin belirlenmesidir. Bu kapsamda, üst katmanı laminat malzemeden oluşan zemin kaplaması, 15 farklı döşeme altı gereç ile (şilte, mantar, keçe, strafor vb.) birlikte kullanılması yoluyla ısıl performanslarının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Hazırlanan malzemelerin ısı iletkenlik ve ısı geçirgenlik katsayıları, TS EN 12667 standardında belirtilen esaslara göre ''plaka metodu'' kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca deneysel çalışmalara ait modeller ANSYS yazılımıyla oluşturulmuş ve elde edilen ısı iletkenlik katsayıları, fiziksel deney sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Her iki yöntemle ulaşılan bulgular, kullanılan tüm döşeme altı gereçlerin zemin döşeme kaplamasının ısıl özelliklerini iyileştirdiğini göstersede zeminden ısıtılan mekânların bu kapsamın dışında tutulması gerektiğine ulaşılmıştır. Kontrol Laminatının ısı iletkenlik katsayısı (0,1243 W/m.K) olarak belirlenmiştir. En yüksek ısı iletkenlik katsayısı polietilen ihtiva eden zemin döşeme kaplamalarında (0,1021 W/m.K), en düşük değer ise elastomerik kauçuk köpük katkılı zemin döşeme kaplamalarında (0,058 W/m.K) elde edilmiştir. Polietilen ihtiva eden zemin döşeme kaplamasının, kontrol laminatının tek başına kullanıldığı durumdaki ısı iletkenlik değerine göre %17,86 lık bir azalma gösterdiği, elastomerik köpükte ise bu değerin %53,35 lik bir azalmaya tekabül ettiği saptanmıştır. Isı geçirgenlik katsayısı açısından ise en yüksek değer beyaz şilteli zemin döşeme kaplamalarında (7,941 W/m²·K), en düşük değer ise elastomerik kauçuk köpük katkılı zemin döşeme kaplamalarında (3,099 W/ m²·K) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In modern multi-storey buildings, apartments located above ground-floor commercial spaces, as well as detached houses, often experience cold originating from the ground, which reduces indoor comfort and adversely affects human health. Accordingly, the aim of this study is to determine the thermal conductivity properties of composite structures formed by integrating different insulation materials into floor coverings. In this context, it is intended to evaluate the thermal performance of a laminate-top floor covering used together with 15 different underlayment materials (such as foam underlay, cork, felt, Styrofoam, etc.). The thermal conductivity and thermal transmittance coefficients of the prepared materials were determined using the“plate method”in accordance with the principles specified in the TS EN 12667 standard. In addition, models related to the experimental studies were created using ANSYS software, and the obtained thermal conductivity coefficients were compared with the physical test results. Although the findings obtained from both methods show that all underfloor materials used improve the thermal properties of the floor covering, it has been concluded that spaces heated from the floor should be excluded from this scope. The thermal conductivity coefficient of the control laminate was determined to be (0.1243 W/m·K). The highest thermal conductivity coefficient was obtained in the floor covering containing polyethylene (0.1021 W/m·K), while the lowest value was found in the floor covering with elastomeric rubber foam additive (0.058 W/m·K). It was determined that the floor covering containing polyethylene showed a 17.86% decrease in thermal conductivity compared to the value of the control laminate used alone, whereas in the elastomeric foam, this decrease corresponded to 53.35%. In terms of thermal transmittance, the highest value was obtained in white foam underlay floor coverings (7.941 W/m²·K), whereas the lowest value was observed in those containing elastomeric rubber foam (3.099 W/m²·K).