Combat sporcularında özgüvenin saldırganlığa etkisi: Empati ve sportmenliğin aracı rolü
The effect of self-confidence on aggression in combat athletes: The mediating role of empathy and sportsmanship
  1. Tez No: 986979
  2. Yazar: TURGAY METO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OZAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET TALHA HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, combat sporcularında özgüvenin saldırganlık üzerindeki etkisini incelemek ve bu ilişkide empati ile sportmenliğin olası aracı rollerini ortaya koymaktır. Özellikle rekabet ve fiziksel temasın yoğun olduğu branşlarda, psikolojik faktörlerin saldırgan davranış eğilimleri üzerindeki düzenleyici rolünün anlaşılması hedeflenmiştir. Yöntem: Araştırmanın evrenini Türkiye'de farklı branşlarda (boks, güreş, judo, taekwondo) aktif olarak yarışan lisanslı combat sporcuları oluşturmaktadır. Çalışmaya gönüllü olarak katılan toplam 440 sporcudan veri toplanmıştır. Katılımcılara Özgüven Ölçeği, Empati Ölçeği, Sportmenlik Ölçeği ve Saldırganlık Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 28.0 programı kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkiler, SPSS için Hayes tarafından geliştirilen PROCESS Macro (Model 4) aracılığıyla bootstrap yöntemi (5000 yeniden örnekleme, %95 güven aralığı) kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma bulgularına göre, özgüvenin saldırganlık üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu, ancak bu etkinin empati ve sportmenlik düzeyleri tarafından kısmen aracılanarak azaldığı belirlenmiştir. Yüksek empati ve gelişmiş sportmenlik bilincine sahip sporcuların, özgüven düzeyleri yüksek olsa bile saldırgan davranışları daha kontrollü sergiledikleri görülmüştür. Ayrıca sportmenlik düzeyinin, özgüvenin saldırganlık üzerindeki dolaylı etkisinde empatiye kıyasla daha güçlü bir aracı rol üstlendiği saptanmıştır.. Sonuç: Çalışma bulguları, özgüvenin tek başına saldırganlık eğilimlerini belirlemediğini; empati ve sportmenlik gibi etik ve duygusal faktörlerin bu ilişkiyi düzenleyici bir işlev gördüğünü ortaya koymuştur. Combat sporcularında empatik farkındalık ve sportmenlik değerlerinin geliştirilmesinin, saldırganlığın kontrol edilmesinde ve etik sportif davranışların yaygınlaştırılmasında önemli katkılar sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to examine the effect of self-confidence on aggression in combat athletes and to determine the mediating roles of empathy and sportsmanship in this relationship. The study aimed to understand how psychological factors regulate aggressive tendencies in branches characterized by high levels of competition and physical contact. Method: The population of the study consisted of licensed combat sports athletes actively competing in different disciplines in Türkiye (boxing, wrestling, judo, and taekwondo). Data were collected from a total of 440 athletes who voluntarily participated in the study. The Self Confidence Scale, Empathy Scale, Sportsmanship Scale, and Aggression Scale were administered to the participants. Data analyses were conducted using SPSS version 28.0. The direct and indirect relationships among the variables were examined using Hayes' PROCESS Macro (Model 4) with a bootstrap procedure (5,000 resamples) and 95% confidence intervals. Result: The findings indicated that self-confidence had a significant effect on aggression, but this effect was partially mediated by empathy and sportsmanship. Athletes with higher levels of empathy and sportsmanship demonstrated greater control over aggressive behaviors, even when their self-confidence levels were high. Moreover, sportsmanship was found to play a stronger mediating role than empathy in the indirect relationship between self-confidence and aggression. Conclusion: The results revealed that self-confidence alone does not determine aggressive tendencies; instead, emotional and ethical factors such as empathy and sportsmanship serve as regulatory mechanisms in this process. Enhancing empathic awareness and fair-play values in combat sports can significantly contribute to controlling aggression and promoting ethical athletic behavior..