Bedreddîn el-'Aynî'nin“Es-Seyfü'l-Mühenned fî Sîreti'l-Meliki'l-Mü'eyyed-Şeyh el-Mahmûdî-”adlı eseri ve İslâm tarihi açısından kaynaklık değeri
Bedreddīn al-'Aynī's work titled Al-Sayf al-Muhannad fī Sīrat al-Malik al-Mu'ayyad-Shaykh al-Mahmūdī and its value as a source for Islamic history
  1. Tez No: 986997
  2. Yazar: NUBAR DAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın konusu, Bedreddîn el-Aynî'nin (öl. 855/1451) Memlük sultanı Şeyh el-Mahmûdî için kaleme aldığı es-Seyfü'l-mühenned adlı eser ve onun İslâm tarihine kaynaklığı olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla çalışmada, eserin kaynaklık değeri ele alınırken Müslüman devletlerle sınırlandırılmıştır. Eserin müellifi Aynî'yi gerek ülkemizde gerekse modern literatürdeki diğer araştırmalar vasıtasıyla tanımak mümkünse de es-Seyfü'l-mühenned adlı eserinin yeterince çalışılmamış olması konu seçiminde etkili olmuştur. Bu çalışmada, özellikle eserin kaynaklık değeri, muhtevası ve türü üzerine odaklanılmıştır. Müellif, eserin odak noktası olan Şeyh el-Mahmûdî'yi örnek bir sultan olarak sunmuştur. Bu şekilde hem kendisi için menfaat sağlamaya hem de onun siyasi meşruiyetini sağlamlaştırmaya çalışmıştır. Ancak müellifin, sultan özelinde yaptığı tasvirlerin metnin arka planında genel ideal bir hükümdar çerçevesi oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu yüzden çalışmada, yapılan analizler neticesinde eserin türü siyasetname olarak ele alınmıştır. Ayrıca eser, Orta Çağ'da egemen olan bir devlette istenen hükümdar profilinin nasıl kurgulandığını göstermesi bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is defined as the work titled al-Sayf al-Muhannad, composed by Badr al-Dīn al-'Aynī (d. 855/1451) for the Mamluk Sultan al-Malik al-Mu'ayyad Shaykh al-Mahmūdī, and its value as a source for Islamic history, with the analysis of its historiographical utility consequently being confined to Muslim states. Although the author al-'Aynī himself can be studied through other research available both in Turkish scholarship and modern literature, the fact that his specific work, al-Sayf al-Muhannad, has remained inadequately examined proved decisive in the selection of this topic. This study focuses specifically on the work's value as a source, its content, and its genre, positing that the author presented Sultan Shaykh al-Mahmūdī, the central figure of the work, as an exemplary ruler in an attempt both to secure personal benefit and to consolidate the sultan's political legitimacy; however, the analysis concludes that the author's specific depictions of the sultan collectively construct, in the subtext of the work, a broader framework of an ideal sovereign, which is why the work has consequently been treated as a siyāsatnāma (mirror for princes) genre, and it is furthermore significant for demonstrating how the desired profile of a ruler was conceptualized within a dominant state of the Medieval era.