Temporomandibular eklem seslerinin gizli markov modelleri ile sınıflandırılması
Classification of temporomandibular joint sounds using hidden markov models
- Tez No: 986998
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Temporomandibular Eklem (TME), çiğneme, konuşma ve yutma gibi temel motor fonksiyonlarda kritik rol oynayan karmaşık bir yapıdır. TME bozuklukları, ağrı, kas spazmları ve hareket kısıtlılığı gibi belirtilerle yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Klasik tanı yöntemlerinin subjektif değerlendirmelere dayanması, teşhiste belirsizliklere yol açmaktadır. Bu çalışmada, TME bozukluklarının tanılanmasına yönelik olarak ses sinyali analizi temelli ve Gizli Markov Modelleri (GMM) ile desteklenen bir sınıflandırma yöntemi geliştirilmiştir. Çene ekleminden özel cihazlarla elde edilen akustik veriler, ön işleme aşamasında gürültüden arındırılmış ve farklı bant geçiren dijital filtrelerle test edilmiştir. Öznitelik çıkarımında enerji, RMS, genlik, baskın frekans ve Mel Frekans Kepstral Katsayıları (MFKK) hesaplanmış; boyut indirgemesi için Temel Bileşenler Analizi (PCA Principal Component Analysis) uygulanmıştır. Farklı öznitelik kombinasyonları ve veri seçim yöntemleri sistematik olarak değerlendirilmiş, sınıflandırma başarısı üzerindeki etkiler belirlenmiştir. Elde edilen öznitelikler, zamana bağlı örüntüleri modellemede güçlü bir yaklaşım sunan GMM'ye giriş verisi olarak kullanılmış ve modelin eğitimi ile testi Viterbi ve Baum-Welch algoritmaları ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, öznitelik çıkarımının sınıflandırma doğruluğunu belirgin şekilde artırdığını; özellikle MFKK ve RMS özniteliklerinin yüksek başarı sağladığını göstermiştir. Bu bulgular, TME seslerinin tanısında akustik analizin etkin bir araç olduğunu ortaya koymakta ve yöntemin non-invaziv, hızlı ve güvenilir bir şekilde klinik uygulamalarda destekleyici tanı aracı olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Temporomandibular Joint (TMJ) plays a critical role in essential motor functions such as chewing, speaking, and swallowing. TMJ disorders negatively affect quality of life, manifesting as pain, muscle spasms, and restricted movement. Traditional diagnostic methods largely rely on subjective assessments, leading to uncertainties in diagnosis. This study proposes a classification method based on acoustic signal analysis and supported by Hidden Markov Models (HMM). Acoustic data were collected using a custom-designed device and preprocessed to remove noise. Various band-pass digital filters were applied, and features including energy, RMS, amplitude, dominant frequency, and Mel-Frequency Cepstral Coefficients (MFCC) were extracted. Principal Component Analysis (PCA) based dimensionality reduction was employed to reduce feature space complexity. Different feature combinations and data selection methods were systematically evaluated to assess their impact on classification performance. The extracted features were used as input to the HMM, and model training and testing were performed using the Viterbi and Baum-Welch algorithms. Results demonstrated that feature extraction significantly improved classification accuracy, with MFCC and RMS features providing particularly high performance. These findings highlight the effectiveness of acoustic analysis for TMJ disorder diagnosis and suggest that the proposed method can serve as a non-invasive, rapid, and reliable supportive diagnostic tool in clinical practice.