Anksiyete düzeylerine göre görsel ve işitsel uyaran uyumsuzluğun olaya ilişkin beyin potansiyelleri ile incelenmesi
Investigation of visual and auditory stimulus incompatibility according to anxiety levels using event-related brain potentials
  1. Tez No: 986996
  2. Yazar: AYŞENUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇER ESKİKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilim Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Anksiyete, bireyin belirsizlik ya da tehdit algısına karşı geliştirdiği fizyolojik ve bilişsel bir tepki biçimidir. Anksiyete düzeyinin, dış uyaranlara verilen dikkat ve bilgi işleme süreçlerini değiştirdiği bilinmektedir. Bu bağlamda, elektrofizyolojik yöntemler özellikle olayla ilişkili potansiyeller aracılığıyla kaygının bilişsel süreçler üzerindeki etkilerini nesnel biçimde inceleme olanağı sunmaktadır. Bu çalışmada bireylerin görsel ve işitsel uyaranlara verdikleri bilişsel tepkileri anlamak amacıyla olayla ilişkili potansiyeller (N200, P300, N400) üzerinden anlamlı-uyumlu ve anlamsız-uyumsuz uyarıcılara karşı beyin yanıtlarını incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, uyaran tipi ve bireylerin anksiyete düzeyleri arasındaki etkileşimi elektrofizyolojik düzeyde değerlendirmektir. Ayrıca, çoklu-duyusal işleme süreçlerinin dikkat ve anlamsal değerlendirme mekanizmaları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Katılımcıların kaygı düzeylerinin bilişsel kaynak tahsisi üzerindeki rolü de çalışmanın önemli boyutlarından biridir. Çalışmada 35 sağlıklı yetişkinden, E-Prime programıyla sunulan 64 görsel-işitsel uyaran sırasında EEG verileri kaydedilmiş ve BrainVision Analyzer yazılımıyla OİP analizi yapılmıştır. Katılımcıların anksiyete düzeyleri STAI ölçeği ile ölçülmüş ve bu düzeye göre gruplandırılmıştır. Sonuçlar, özellikle N200, P300, N400 bileşenlerinde uyaran tipi ve anksiyete düzeyine göre anlamlı farklılıklar olduğunu göstermektedir. Yüksek anksiyete düzeyine sahip bireylerde daha belirgin OİP yanıtları gözlemlenmiş, bu durumun bilişsel yük ve dikkat süreçleriyle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Uyumlu ve uyumsuz uyaranlar karşısında beyin aktivitesinde gözlenen farklar, çoklu-duyusal bütünleştirmenin nöropsikolojik etkilerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Anxiety is a physiological and cognitive response to perceived uncertainty or threat. It is known to influence attentional and information processing mechanisms. In this context, electrophysiological methods -particularly event-related potentials (ERPs)- provide an objective way to examine how anxiety affects cognitive processes. This study aimed to investigate individuals' neural responses to audiovisual stimuli using ERP components (N200, P300, N400) under semantically congruent and incongruent conditions. The main goal was to explore the interaction between stimulus type and anxiety levels at the electrophysiological level. Additionally, the study examined how multisensory integration influences semantic evaluation and attention mechanisms. The role of anxiety in cognitive resource allocation was also a focus. EEG data were collected from 32 healthy adult participants while they were presented with 64 audiovisual stimuli via the E-Prime software. ERP data were recorded using the BrainVision system and analyzed with BrainVision Analyzer. Anxiety levels were measured using the STAI and categorized into groups. Results revealed significant effects in the N200, P300 and N400 components based on stimulus type and anxiety group. Individuals with high anxiety showed more pronounced ERP responses, suggesting increased cognitive demand and attentional engagement. The differences observed between congruent and incongruent stimuli suggest that semantic mismatch affects brain processing dynamics. Overall, the findings highlight the influence of anxiety on audiovisual semantic integration and contribute to the understanding of neurocognitive mechanisms in anxious populations.