Atina'da siyaset ve vatandaşlık (Başlangıçtan Perikles dönemine kadar)
Politics and citizenship in Athens (From the beginnings up to the period of Pericles)
  1. Tez No: 987003
  2. Yazar: MERT CAN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MANDALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Antik Yunan dünyası içerisinde yer alan Atina kenti diğer kentlerden daha ön planda olduğu görülmektedir. Bunun nedeni edebiyat, sanat, kültür, siyaset ve askeri güç bakımından Arkaik ve Klasik devirlerde iç ve dış siyasette güçlenerek diğer kentlere üstünlüğünü sağladığı içindir. Atina'da krallar Karanlık dönemde devrilmiş yerine aristokratların ele aldığı oligarşik bir yapı yerleşmiştir. Ancak bu rejimde de sallanmalar olacak Atina vatandaşları hem adaleti hem eşitliği hem de yasal bir demokrasiye gidecek olan rejim için tüm reaksiyonları vererek zengin, aristokratik ve bu sınıfların yaptığı icraatları yazılı yasalar ve reformlarla kaldırarak bizzat kendilerinin olduğu halk meclisleri ve mahkemeleriyle kendi eşit hak ve hukuklarını temin etmişlerdir. Sağlanan eşitlikle askeri ve vatandaşlık alanında kendi halkının köle gibi statüye indirmeyip her alanda Atina'nın çıkarlarına uygun hareket edildiği bir siyasi sistem kurulmuştur. Böylece antik yazarların da dediği gibi özgürleşen Atinalılar diğer kent vatandaşlarına benzemez ve Persler gibi o dünyanın süper gücüne karşı bile direnen özgür insanlar topluluğu olmuşlardır. Üstünlüğe sahip olduktan sonra kendileri elde ettikleri bu demokrasiyi diğer kentlere yayma girişimlerinde bulunmuştur ancak bu girişim Atina'nın sonu olmuştur.
Özet (Çeviri)
Athens, a city within the ancient Greek world, appears to have been more prominent than other cities. This is because it gained ascendancy over other cities in domestic and foreign policy during the Archaic and Classical periods in terms of literature, art, culture, politics, and military power, gaining a dominant position in Athens. In Athens, kings were overthrown during the Dark Ages, and an oligarchic structure dominated by aristocrats took over. However, this regime would also see fluctuations. Athenian citizens responded with all their might to a regime that would achieve justice, equality, and a legal democracy. They abolished the actions of the wealthy, aristocratic, and other classes through written laws and reforms, securing their own equal rights and laws through popular assemblies and courts. With this equality, a political system was established in which the people were not reduced to a slave-like status in military and civic spheres, but rather acted in accordance with Athens' interests in all areas. Thus, as ancient writers noted, the liberated Athenians were unlike the citizens of other cities, becoming a community of free people who resisted even the world's superpowers, such as the Persians. After gaining the upper hand, they attempted to spread the democracy they had achieved to other cities, but this attempt was the end of Athens.