Bel sağlığını korumaya yönelik verilen interaktif eğitimin ve basılı materyal kullanımının mermer işçilerinin bel sağlığını koruma bilgi ve davranışına etkisi
The effect of interactive education and the use of printed materials on the low back health protection knowledge and behavior of marble workers
- Tez No: 987015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE MEYDANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Halk Sağlığı, Nursing, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, bel sağlığını korumaya yönelik basılı materyal kullanılarak verilen interaktif eğitim ile sadece basılı materyal kullanılarak verilen eğitimin mermer işçilerinin bel sağlığını koruma bilgi ve davranışına etkisini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Ön test-son test-izlem düzeninde randomize olmayan deneysel tipteki bu çalışmanın örneklemini 135 işçi (interaktif eğitim ve basılı materyal grubu= 44, basılı materyal grubu= 45, kontrol grubu= 46) oluşturmaktadır. Veriler araştırmacılar tarafından oluşturulan“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Bel Sağlığını Koruma Bilgi Düzeyi Formu”ve“Manuel Taşıma Gözlem Formu”ile“Visüel Analog Skala”ile toplanmıştır. Çalışmada p<0.05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Çalışma için etik onam, kurum izni ve işçilerden bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Bulgular: Yapılan eğitimler sonrası her iki girişim grubunda da kontrol grubuna göre işçilerin son test bel sağlığını koruma bilgi puan ortalamaları (p<0.01) ve manuel taşıma davranış puan ortalamaları (p<0.01) kontrol grubuna göre artarken, VAS puan ortalamalarında (p<0.05) kontrol grubuna göre azalma belirlenmiştir. Ortalamalar arasındaki fark interaktif eğitim ve basılı materyalin birlikte uygulandığı girişim grubunda daha büyük olmuştur. İşçilerin izlem testi bel sağlığı koruma bilgi ve manuel taşıma gözlem ortalama puanlarının hem basılı materyal grubunun hem de kontrol grubunun puanlarından anlamlı yüksek (p<0.001), VAS puanlarının ise basılı materyal grubundan anlamlı düşük (p<0.05) olduğu görülmüştür. Sonuç: İnteraktif eğitim ve basılı materyalin birlikte uygulanmasının, işçilerin bel sağlığını koruma bilgi ve davranış düzeyini artırma ve bel ağrısını azaltmada yalnızca basılı materyal kullanımına göre daha etkili olduğu görülmüştür. Ancak basılı materyaller kullanılması da anlamlı etki doğurmuştur. Bu nedenle bu sonuçlar, interaktif eğitimler sağlanamadığı durumlarda işçilerin bel sağlığını korumaya yönelik basılı materyallerin de kullanılabileceğini göstermesi bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to compare the effect of interactive education given using printed material to protect low back health and education given using only printed material on the knowledge and behavior of marble workers to protect low back health. Method: The sample of this non-randomized experimental study in the pretest-posttest-follow-up order consists of 135 workers (interactive education and printed material group: 44, printed material group: 45, control group: 46). The data were collected with the“Descriptive Information Form”,“Lumbar Health Protection Information Level Form”,“Manual Carrying Observation Form”,“Visual Analog Scale”created by the researchers. P<0.05 was considered statistically significant in the study. Ethical consent, institutional permission and informed consent from the workers were obtained for the study. Results: After the education, the knowledge score (p<0.01) and manual handling behavior score averages (p<0.01) of the workers increased compared to the control group according to the control group in both initiative groups, while the VAS score averages (p<0.05) decreased according to the control group. The difference between the means was greater in the intervention group in which interactive education and printed material were administered together. It was observed that the workers' follow-up test low back health protection knowledge and manual carrying observation average scores were significantly higher (p<0.001) than the scores of both the printed material group and the control group, and the VAS scores were significantly lower than the printed material group (p<0.05). Conclusion: Interactive education is more effective in protecting the back health of workers, increasing the level of knowledge and behavior and reducing low back pain compared to the use of printed materials alone. However, the use of printed materials also had a significant effect. For this reason, these results are important in terms of showing that printed materials to protect the back health of workers can be used in cases where interactive trainings cannot be provided.