Dânişmend ü Melîke Hezâr Suâl adlı Çağatayca eserin dil özellikleri, transkripsiyonlu metni ve dizini hazırlanarak dil ve edebiyat eğitimi yönünden incelenmesi
The linguistic features transcribed text and index of the Chagatai work titled Danishmand u Malika Hezar Sual an analysis from the perspective of language and literature education
  1. Tez No: 987046
  2. Yazar: ÖZGE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Klasik Sonrası Çağatay Türkçesi ile yazılmış Dānışmand u Melīke Hezār Suvāl adlı eser çalışılmıştır. İsveç Lund Kütüphanesi Jarring Koleksiyonu'nda, 347 numara ile“Malika Danishmand”olarak geçen, yine aynı koleksiyonda 531 numara ile“The story of Malika”adıyla kayıtlı olan, ilk nüshadaki başlıktan hareketle orijinal adını Dānışmand u Melīke Hezār Suvāl olarak belirlediğimiz eserin iki nüshasının tenkitli metni, dil bilgisel dizini hazırlanmış ve eser Türk dili ve edebiyatı eğitimi açısından incelenmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm araştırmanın amacı ve kapsamının belirtildiği giriş kısmıdır. İkinci bölümde Çağatay edebiyatının genel özellikleri ve Türk edebiyatında dinî içerikli eserlerin yer aldığı kavramsal çerçeve ve ilgili araştırmalar bulunmaktadır. Üçüncü bölümde yöntem bölümü yer almakta ve çalışmada kullanılan araştırma modeli, evren ve örneklem gibi bilgileri kapsamaktadır. Dördüncü bölüm olan bulgularda Dānışmand u Melīke Hezār Suvāl ile ilgili bilgiler yer almakta, eserin dil incelemesi, transkripsiyonlu metni ile açıklamalı dizini bulunmaktadır. Sonuç bölümünün yer aldığı beşinci bölümde çalışmadan elde edilen sonuçlara yer verilerek değerlendirmede bulunulmuştur. Çalışmamız Türk dilinin tarihsel dönemleri ile ilgili bilgiler sunması, edebî eserlerin edebiyat eğitimindeki önemine işaret etmesi yönüyle önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the work Dānışmand u Melīke Hezār Suvāl, written in Post-Classical Chagatai Turkish. In the Jarring Collection of the Lund Library in Switzerland, it is listed as“Malika Danishmand”under number 347. and also recorded in the same collection under number 531 as“The story of Malika.”Based on the title in the first copy, we determined the original title of the work to be Dānışmand u Melīke Hezār Suvāl. The critical text and linguistic index of the two copies of the work have been prepared, and the work has been examined in terms of Turkish language and literature education. The study consists of five sections. The first section is the introduction, which states the purpose and scope of the research. The second section contains the conceptual framework, which includes language and literature concepts, and related studies. The third section is the methodology section, which covers information such as the research model, universe, and sample used in the study. The fourth section, findings, contains information about Dānışmand u Melīke Hezār Suvāl, a linguistic analysis of the work, a transcribed text, and an annotated index. The fifth section, conclusions, evaluates the results and recommendations obtained from the study. Our study is significant in that it provides information about the historical periods of the Turkish language and highlights the importance of literary works in literary education.