Merhamet yorgunluğu ile çalışmaya tutkunluk arasındaki ilişki ve çalışan dayanıklılığının düzenleyici rolü: Sağlık çalışanları üzerine bir araştırma
The relationship between compassion fatigue and passion for work and the moderating role of employee resilience: A research on healthcare professionals
  1. Tez No: 987056
  2. Yazar: SENA YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada merhamet yorgunluğu kavramının son yıllarda önem kazanmasından dolayı özellikle sağlık çalışanları üzerindeki etkisinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Merhamet yorgunluğu, çalışmaya tutkunluk ve çalışan dayanıklılığı kavramlarının sağlık çalışanları açısından önemi ve derecesinin incelenmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkilerin test edilmesi literatüre ve uygulayıcılara katkı sağlayacaktır. Araştırma modelinin daha önce incelenmemiş olması, gelecek araştırmalara kaynak oluşturacak olması ve sağlık hizmetlerinin kalitesinin ve sektördeki çalışma hayatının iyileştirilmesi adına politika yapıcılara, yöneticilere ve bilim çevrelerine farkındalık ve bilimsel veri sağlayacak olması açısından araştırmanın önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırma İstanbul ilinde 1090 personeli olan özel bir vakıf üniversitesi hastanesinde görev yapmakta olan sağlık çalışanlarının katılımı ile gerçekleştirilecektir. Araştırmanın veri toplama sürecinde katılımcılardan 2 bölümden oluşan çevrimiçi bir anket formu doldurmaları istenmektedir. Bu formun içerisinde ilk bölümde demografik veriler, ikinci bölümde ölçekler; merhamet yorgunluğu, çalışmaya tutkunluk ve çalışan dayanıklılığı soruları bulunmaktadır. 284 personelin katılımı hedeflenmiştir. 400 sağlık çalışanın katılımı ile hedeflenen sayıdan daha fazla sonuca ulaşılmıştır. Araştırma verilerini analiz etmek için SPSS25 programı kullanılmıştır. Ölçeklerin boyutlarını ortaya koymak için faktör analizi yapılmış, ayrıca güvenirlik katsayıları hesaplanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için yapılan korelayon analizi sonucunda, merhamet yorgunluğunun çalışmaya tutkunluk üzerinde negatif yönde anlamlı bir etkiye sahip olduğu sonucu anlamlı bulunmuştur. Araştırma hipotezlerini test etmek için yapılan regresyon analizi sonucunda, çalışan dayanıklılığının, merhamet yorgunluğu sevecenlik ve farkındalık alt boyutu ile çalışmaya tutkunluk arasındaki ilişkide düzenleyici bir rolü olduğundan dayanıklılığın moderatör etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Yüksek dayanıklılığa sahip çalışanlarda, merhamet yorgunluğunun çalışmaya tutkunluk üzerindeki olumsuz etkisinin daha zayıf olduğu, düşük dayanıklılığa sahip çalışanlarda, merhamet yorgunluğunun çalışmaya tutkunluk üzerindeki olumsuz etkisi daha güçlü olduğu istatistiksel olarak sevecenlik ve farkındalık alt boyutu açısından anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to highlight the impact of compassion fatigue on healthcare workers, particularly due to the increasing importance of this concept in recent years. Examining the significance and extent of compassion fatigue, work engagement, and employee resilience in the context of healthcare professionals, as well as testing the relationships between these variables, will contribute to both the literature and practitioners. The study is considered important because the research model has not been previously examined, it will serve as a resource for future research, and it will provide awareness and scientific data to policymakers, administrators, and the academic community to help improve the quality of healthcare services and working conditions in the sector. The research will be conducted with the participation of healthcare professionals working at a private foundation university hospital in Istanbul, which employs 1,090 staff members. During the data collection process of the study, participants were asked to complete an online questionnaire consisting of two sections. The first section included demographic information, while the second section contained scales measuring compassion fatigue, work engagement, and employee resilience. The initial target sample size was 284 participants; however, data were collected from 400 healthcare professionals, exceeding the targeted number. To analyze the research data, the SPSS 25 software was used. Factor analysis was conducted to identify the dimensions of the scales, and reliability coefficients were also calculated. As a result of the regression analysis conducted to test the research hypotheses, it was found that employee resilience has a moderating role in the relationship between compassion fatigue (specifically the sub-dimensions of tenderness and mindfulness) and work engagement. The moderating effect of resilience was found to be statistically significant. Among employees with high resilience, the negative impact of compassion fatigue on work engagement was weaker, whereas among employees with low resilience, the negative impact of compassion fatigue on work engagement was stronger. This effect was statistically significant in terms of the tenderness and mindfulness sub-dimensions.