Bolu ili ilköğretim müfettişlerinin yürütmekte oldukları adli ve idari soruşturma görevlerini yapma yeterliliklerine şahsen ne derece sahip olduklarına ilişkin görüşleri
Views toward how well the elementary school supervisors are on the competence to fullfil the judiciary and administrative tasks
  1. Tez No: 98710
  2. Yazar: ŞEMSETTİN GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET BOLU İLİ İLKÖĞRETİM MÜFETTİŞLERİNİN YÜRÜTMEKTE OLDUKLARI ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA GÖREVLERİNİ YAPMA YETERLİLİKLERİNE ŞAHSEN NE DERECE SAHİP OLDUKLARINA İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ Görgülü, Şemsettin Yüksek Lisans Tezi Danışman: Prof. Dr. H.Nihat BİLGEN Eğitim Bilimleri Bölümü Araştırmanın amacı; Bolu ili ilköğretim müfettişlerinin, adli ve idari soruşturma görevlerini yapma yeterliliklerine şahsen ne derecede sahip olduklarına ilişkin görüşlerini saptamak, analiz edip yorumlamak ve gerekli hallerde önerilerde bulunmak suretiyle, denetim konusuna katkıda bulunmak; bu konuda çalışacak olanlara kaynak sağlamak, eğitim ve öğretim alanının gelişimine hizmet etmektir. Bu amacı gerçekleştirmek için geliştirilmiş olan anket, 1998-1999 Öğretim Yılında Bolu ilinde görevli 33 ilköğretim müfettişine uygulanmıştır. Anket yoluyla elde edilen verilerin çözümünde frekans ve yüzde dağılımları kullanılmıştır. mAraştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. Bolu ili ilköğretim müfettişlerinin, adli ve idari soruşturma görevlerini yürütme yeterlilikleriyle ilgili yeterlilik alanlarında kendi değerlendirmeleri sonucunda görülen şudur ki; Bolu İli ilköğretim müfettişleri, soruşturma yapma sıfat ve yetkilerinin dayanağı olan kanunları bilme ve uygulama, soruşturma onayının usulüne uygun olup olmadığının belirlenmesi, soruşturmanın hazırlık aşaması, soruşturmanın yürütülmesi, ifadelerin alınması ve soruşturmanın yazılması konularında kendilerini genel olarak ortalama ve ortalamanın üzerinde yeterli ve yetenekli görmüşlerdir. Karşılaştırma yapıldığında objektiflik, tarafsızlık ve ifadelerin alınması konusunda kendilerini tam yeterli görenlerin oranı, diğer yeterlilik alanlarına nazaran dikkati çekecek düzeyde yüksek olduğu görülmektedir. Bu sonuca göre, denilebilir ki ilköğretim müfettişleri objektiflik ve tarafsızlığa büyük önem vermektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT VIEWS TOWARD HOW WELL THE ELEMENTARY SCHOOL SUPERVISORS ARE ON THE COMPETENCE TO FULLFİL THE JUDİCİARY AND ADMİNİSTRATİVE TASKS Purpose of the study; how well the elementary school impectors are compotement at the judiciary and administrative affairs in the city Bolu, among other supervisor heuce, my aim is to ascertain and analiyze and put forwards some relevant speculations pertaiming to providing those in charge of the here by process with reference, education and to coutribute to the owerall educational system. To perform the objective state above, a questionare has been couducted over 33 elementary school supervisors in 1998-1999 training year. Far the analysis of the data provide through the questionare, frequensy and proportional distribetice has been used of. The following comlclusiaves have benn derived from. The study. The observations about the competence level of the elementary school inspectors in relation with administrative and judiciary affairs are as follows. The elementary school inspectors acknowledge that they themselves are well. Qualified and well-prepared for determinig the poinet whether the administrative and judiciary inwestigationare is apppropriate or not.As compared in terves of objectivity, neutralizm and registering the testimonies, the propartion, they consider themselves competeut and and well- traived. it is highly-apparent that the proportional level of those cousidering themselves competent and well-traid has been higher than those not. in live with the findings above the elementary school supervisors, value on objectivity. u