Türkiye'de yaşayan Musevi cemaatinde çeşitli törenlerde okunan dualarda Türk müziği makamlarının kullanılması ve bunun temelinde yatan nedenler
Using the Turkish music scales by the Jewish community living in Turkey in their crooned prayers during a wide variety of ceremonies and main reasons to utilize these facts
- Tez No: 98713
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK YÖNDEM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 190
Özet
IV ÖZET m a TÜRKİYE'DE YAŞAYAN MUSEVİ CEMAATİNDE ÇEŞİTLİ TÖRENLERDE OKUNAN DUALARDA TÜRK MÜZİĞİ MAKAMLARININ KULLANILMASI VE BUNUN TEMELİNDE YATAN NEDENLER PAŞAOĞLU SİBEL Yüksek Lisans Tezi Müzik Eğitimi Bölümü Tez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. Sadık YÖNDEM Ekim, 2000, viii + 182 Sayfa Araştırmada, Türkiye'deki Musevi Cemaatinin, çeşitli törenlerinde okunan dualarda, Türk Müziği makamlarının kullanılması ve bunun temelinde yatan nedenler araştırılmıştır. Bu problemin çözülmesi için, konuya ilişkin yazılı kaynaklardan ulaşılabilenler taranmış ve elde edilen bulgular ışığında, olgunun temelinde yatan tarihsel ve sosyo-kültürel nedenlerin saptanması yolunagidilmiştir. Kaynak kişiler ile çeşitli tarihlerde görüşmeler gerçekleştirilmiş, örneklem olarak seçilen İstanbul, Galata'daki“Neve Şalom”Sinagogunda, dinsel nitelik taşıyan çeşitli törenler incelenmiştir. Bu törenlerde okunan dualar derlenmiş ve transkripsyonları yapılarak, duaların makamları, Geleneksel Türk Müziği'ni oluşturan Türk Sanat ve Türk Halk Müziği Makamları ile karşı laştı rılmıştı r. Elde edilen bulguların analizi yapılmış ve sonucunda, dua makamları ile GTM makamlarının örtüştüğü sonucuna ulaşılmıştır. Yüzyıllardır aynı topraklarda, aynı tarihi geçmişi paylaşmış, farklı dinlere mensup her iki toplum arasındaki sosyo-kültürel etkileşimlerin, pek çok açıdan doğal ve kaçınılmaz olabileceği yargısına varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Etnik Müzik, Yahudi, Musevi, Türk Müziği Makamları, Tarihsel, Sosyo- Kültürel ;
Özet (Çeviri)
ABSTRACT USİNG THE TURKİSH MUSİC SCALES BY THE JEWISH COMMUNİTY LİVİNG İN TURKEY İN THEİR CROONED PRAYERS DURİNG A VVİDE VARİETY OF CEREMONİES AND MAİN REASONS TO UTİLİZE THESE FACTS PASAOGLU, Sibel Thesis of Master of Science Department of Music Education Supervisor : As. Prof. Ph.D. Sadık YÖNDEM October, 2000, viii + 182 Pages In this research, using the Turkish Music Scales by the Jewish Community living in Turkey in their crooned prayers during the wide variety of ceremonies has been inquired. The main reasons to utilize these facts have been questioned, as well. in order to solve that problem, written and gleaned sources, related directly to the subject, have been scanned meticuously and by the help of, that inventions, the historical and social-cultural reasons situated in base of these facts, have been examined very carefully, in different dates various of meetings were made with resourcefull individuals, as a selectedIll region, different ceremonies with religious aspects, have been delved at city of Istanbul Galata's“Neve Shalom”Synagogue. Crooned prayers, in these Jewish ceremonies, have been collected and their transcripts have been prepared. The prayer scales are mainly considered comparing with the Traditional Turkish Music Scales, such as Turkish Classical and Turkish Folk Music Scales. At the end, gained inventions have been analysed and a real similarity between the prayers scales and the Traditional Turkish Music, has been found. As a result of shareing the same lands and historical background for ages, these two different religion societies, have similar effects in therms of social and cultural aspects, which appeare as inevitable and a very natural fact. Key Words : Ethnic Music, Jewish, Traditional Turkish Music Scales, Historical, Social-Cultural ;