The presence of digital diplomacy in Palestinian foreign policy: Research on the digital efforts of Palestinian ambassadors to the Western world after the 7th of October 2023
- Tez No: 987155
- Danışmanlar: PROF. DR. BESİME PINAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 7 Ekim 2023'te şiddetin tırmanmasının ardından kritik bir üç aylık dönemde, ABD, Kanada, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi önemli Batı ülkelerinde görev yapan beş Filistinli büyükelçinin X faaliyetlerinin analizi yoluyla Filistin dijital diplomasisinin gelişen rolünü incelemektedir. Bu tırmanma, İsrail'in Filistin'deki uzun süreli askeri işgalinin daha geniş ve devam eden bağlamında meydana gelmiştir. Çalışma, Filistinli diplomatların, özellikle geleneksel diplomatik yolların kısıtlı olduğu bir dönemde, ulusal anlatıları şekillendirmek, insani kaygıları savunmak ve uluslararası kamuoyunu ve siyasi görüşü etkilemek için sosyal medyayı stratejik bir araç olarak nasıl kullandıklarını araştırmaktadır. Bulgular, dijital platformların, özellikle X'ın, Filistin gibi siyasi olarak dışlanmış aktörler için hayati diplomatik etkileşim alanları olarak ortaya çıktığını ortaya koyuyor. Tam bir devlet olmamanın ve önemli kaynak kısıtlamalarının olmadığı bir dönemde, Filistinli büyükelçiler bu platformları ana akım medya filtrelerini aşmak, dezenformasyona yanıt vermek ve duygusal ve hukuki anlatılar aracılığıyla küresel empati uyandırmak için kullandılar. Özellikle, duygusal içerikli paylaşımlar, uluslararası hukuka atıflar ve insani acıların fotoğrafları gibi görsel kanıtların kullanımı, en ilgi çekici ve yaygın olarak paylaşılanlar arasındaydı. Bu stratejiler, Filistinli diplomatların, özellikle özlü ve hedef odaklı mesajlar içeren İngilizce tweetler attıklarında, ahlaki meşruiyetlerini savunmalarına ve ulusötesi dayanışma inşa etmelerine olanak sağladı. Nicel metrikleri (tweet sıklığı ve etkileşim oranları gibi) nitel içerik ve duygu analiziyle birleştiren karma yöntemli bir yaklaşım benimsenmiştir. Çalışma ayrıca, büyükelçilikler genelinde dijital diplomasi araçlarının düzensiz kullanımı, tutarlı kurumsal strateji yerine bireysel elçilik inisiyatiflerine güvenilmesi ve dijital iletişim altyapısına yetersiz yatırım yapılması gibi çeşitli sınırlamalar da tespit etmiştir. Ayrıca, algoritmik sansür, dilsel önyargı ve değişen dijital okuryazarlık düzeyleri, erişimi ve mesajın yaygınlaştırılmasını daha da zorlaştırmıştır. Bu zorluklara rağmen, 7 Ekim krizi sırasında Filistin dijital diplomasisi görünürlük ve kamuoyu seferberliği açısından kayda değer kazanımlar elde etmiştir. Tez, bu faaliyeti, geleneksel diplomatik değerleri dijital teknolojilerin anında etki ve görünürlüğüyle harmanlayan, uyarlanabilir, anlatı odaklı bir direniş diplomasisi biçimi olarak 125 tanımlamaktadır. Bununla birlikte, çalışma aynı zamanda, özellikle jeopolitik eşitsizlik ve algoritmik belirsizlik koşulları altında, sosyal medyaya yoğun bir şekilde güvenmenin doğasında bulunan zaafların da altını çizmektedir. Analize dayanarak, çeşitli önerilerde bulunulmaktadır. Bunlar arasında, Filistin Dışişleri Bakanlığı tarafından resmi bir dijital diplomasi çerçevesinin geliştirilmesi, büyükelçiliklere eğitimli iletişim personeli atanması ve mesaj tutarlılığını koordine etmek ve stratejik etkileşimi iyileştirmek için merkezi destek yapılarının oluşturulması yer almaktadır. Ayrıca, çalışma, dijital mesajlaşmanın temel güçlendiricileri olarak diaspora ağlarından ve sivil toplum kuruluşlarından yararlanılmasını önermektedir. Akademik olarak, bu araştırma, yüksek riskli bir çatışma bölgesinde faaliyet gösteren egemen olmayan bir aktörün deneyimini ön plana çıkararak dijital diplomasi üzerine büyüyen literatüre katkıda bulunmaktadır. Dijital platformların yalnızca iletişim araçları olarak değil, aynı zamanda siyasi meşruiyet, sembolik güç ve anlatı kontrolü için tartışmalı alanlar olarak nasıl işlev gördüğünü göstermektedir. Sonuç olarak, çalışma, Filistin dijital diplomasisini, bir tweet'in belirli anlarda resmi bir bildiri kadar etkili olabileceği, yükselen bir direniş diplomasisi modeli olarak konumlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the evolving role of Palestinian digital diplomacy through an analysis of X activity by five Palestinian ambassadors stationed in key Western countries— USA, Canada, UK, France, and Germany—over a critical three-month period following the escalation of violence on October 7, 2023. This escalation occurred within the broader and ongoing context of Israel's prolonged military occupation of Palestine. The study explores how Palestinian diplomats leveraged social media as a strategic tool to shape national narratives, advocate for humanitarian concerns, and influence international public and political opinion, particularly during a time when conventional diplomatic avenues were constrained. The findings reveal that digital platforms, especially X, have emerged as vital arenas of diplomatic engagement for politically marginalised actors such as Palestine. In the absence of full statehood and under considerable resource constraints, Palestinian ambassadors have utilised these platforms to circumvent mainstream media filters, respond to disinformation, and evoke global empathy through emotional and legal narratives. Notably, emotionally charged posts, references to international law, and the use of visual evidence—such as photographs of humanitarian suffering—were among the most engaging and widely shared. These strategies allowed Palestinian diplomats to assert moral legitimacy and build transnational solidarity, particularly when tweeting in English with succinct and targeted messages. A mixed-method approach was adopted, combining quantitative metrics (such as tweet frequency and engagement rates) with qualitative content and sentiment analysis. The study also identified several limitations, including the sporadic use of digital diplomacy tools across embassies, reliance on individual ambassadorial initiative rather than cohesive institutional strategy, and underinvestment in digital communication infrastructure. Additionally, algorithmic censorship, linguistic bias, and varying levels of digital literacy further complicated outreach and message amplification. Despite these challenges, Palestinian digital diplomacy during the 7th of October crisis made notable gains in visibility and public mobilisation. The thesis identifies this activity as a form of adaptive, narrative-driven resistance diplomacy—one that blends traditional diplomatic values with the immediacy and visibility of digital technologies. 123 However, the study also underscores the vulnerabilities inherent in relying heavily on social media, particularly under conditions of geopolitical inequality and algorithmic opacity. Based on the analysis, several recommendations are proposed. These include the development of a formal digital diplomacy framework by the Palestinian Ministry of Foreign Affairs, the appointment of trained communication personnel in embassies, and the creation of centralised support structures to coordinate message consistency and improve strategic engagement. Additionally, the study suggests leveraging diaspora networks and civil society organisations as key amplifiers of digital messaging. Academically, this research contributes to the growing literature on digital diplomacy by foregrounding the experience of a non-sovereign actor operating within a high-stakes conflict zone. It demonstrates how digital platforms function not only as tools of communication but as contested arenas for political legitimacy, symbolic power, and narrative control. Ultimately, the study positions Palestinian digital diplomacy as an emerging model of resistance diplomacy—where a tweet may, in certain moments, hold the weight of a formal communiqué.