Stirenin polimerizasyon reaksiyonunun kesikli bir reaktörde dinamik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 9871
  2. Yazar: YAHYA GÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALPBAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Literatür ve temel bilgiler ısısı altında polimerzasyon reaktörünün dinamik analizi incelenmiştir. Radikal polimerizasyon özellisi.gösteren stirenin, toluen çözücüsü içinde benzoilperoksit başlatıcısı ile polimerizasyonu kesikli bir reaktörde incelenmiştir. Reaksiyon ilerledikçe viskozitede meydana gelen değişimler on-line bilgisayarda gözlenmiştir. Bilindiği üzere polimer reaksiyonunun gelişimini ölçen iyi bir algılayıcı olmadığından, bu gelişim rotari viskozimetresiyle belirlenmiştir. Gerek viskozimetre- özelliklerinden, gerekse reaktörün yapısal özelliklerinden dolayı çalışmalar da en iyi isletme şartları aranmıştır. Bu çalışmaların sonunda 90 °C sıcaklık, % 70 stiren ve % 0.5 benzoilperoksit en iyi isletme şartı olarak bulunmuştur. On-line viskozite ölçümlerinin yanında bilya düsmeli visko zimetre yardımıyla viskozite ölçümleri yapılmış- on-line olanınkinin kalibrasyonu bulunmuştur. Reaktörden çeşitli zaman aralıklarında alınan numunelerle derişim ve möleküler ağırlık ölçümleri yapılmıştır. îstenen düzeyde stirenin polistirene dönüştüğü ve möleküler asırlıklarının elde edildiği görülmüştür. Yapılan deneyler sonucunda modele dayalı ölçme tekniklerinden viskozimetre ölçümleri yapılmıştır. Böylece kesikli ve izotermik şartlarda stiren reaktörünün matematik sel modeli geliştirilmiştir. Bu modelin sayısal bilgisayar da hesaplanan sonuçları deneysel olanınki ile karşılaştırılmış ve birbirleriyle uygunlukta olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The dynamic analyses of the polymerization reactor is examined in literature and within the limits of basic knowledge. Polymerization of the stiren which shows radical polymerization proper in the toluen solvent and with benzo- ylperoxide is examined in a non-continuous reactor. As there has been no sensor to measure development of polymer reaction, the development is measured by rotary viscosimeter Taking into account both the property of the viscosimeter and the structural property of the reactor, the best working conditions are investigated in the study. As a result of this study, 90 °C temperature, 70.% styrene and 0.5 % benz- oylperoxide are found to be the best working conditions. The viscosity measurements are made by means of both the falling ball viscosimeter and the on-line viscosimeter, and calibration of that of on-line viscosimeter is found. Mea surements of. consantration and molecular weight made by using samples taken.off the reactor at various intervals. At the desired level, the convertion of styrene to poly styrene has been observed and molecular weight of the poly styrene has beee obtained. As a result of the experiments, viscosimeter measurements, which is one of the model base measurement techniques, has been decided to be applied. Thus, the matematicai model of styrene reactor has been developed under non-continuous and conditions. The results obtained by the application of this model has been calculated at the digital computer and then compared with that of the results of the experiment, and both of them have been seen to match with each other. VI