II. Meşrutiyet dönemi meclis zabıtlarında eğitim ve kültür çalışmaları
Educational and cultural activities in the parliamentary proceedings of the Second Constitutional period
- Tez No: 987226
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Tez çalışması, Osmanlı Devleti II. Meşrutiyet Dönemi (1908–1918) Meclis-i Mebusan zabıtlarında bulunan eğitim ve kültür çalışmalarını incelemeyi ele almaktadır. Bu çalışmada, dönemin eğitim ve kültürel gelişmeler çerçevesinde meclis tartışmaları vasıtasıyla eğitim sisteminin modernleşme süreci, kültürel reform hareketleri ve maarif nazırların uyguladığı eğitim politikası incelenmiştir. Meclis zabıtlarında yer alan konuşmalar, önerge ve kanun tasarıları üzerinden, Osmanlı hükümetinin ve maarif nazırların eğitim politikalarına yaklaşımı, öğretim kurumlarının teşkilatlanması, kadın eğitimi, Darülfünun reformları, halk eğitimi, Darüleytam ve kültürel kurumların genişletilmesi gibi konular tematik olarak analiz edilmiştir. Bu bağlamda tez, II. Meşrutiyet'in eğitim ve kültürel alanlarda oluşturduğu düşünsel zemini ve dönemin zihniyeti açısından, modernleşme amaçlarını, maarif nezareti bütçesine, meclis tartışmalarına nasıl yansıdığını ve etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the educational and cultural activities reflected in the parliamentary records (Meclis-i Mebusan Proceedings) of the Ottoman Empire during the Second Constitutional Period (1908–1918). The study analyzes, within the framework of the educational and cultural developments of the era, the modernization process of the Ottoman education system, the cultural reform movements, and the educational policies implemented by the Ministers of Education (Maarif Nazırı) as discussed in parliamentary debates. Through an analysis of speeches, motions, and draft laws recorded in the parliamentary proceedings, the thesis explores the approaches of the Ottoman government and the Ministers of Education toward educational policy, the organization of educational institutions, women's education, reforms in Darülfünun (the Ottoman university), public education, orphan schools (Darüleytam), and the expansion of cultural institutions. In this context, the thesis aims to reveal how the intellectual foundations and mentality of the Second Constitutional Period shaped modernization objectives, how these were reflected in the parliamentary discussions and in the budget of the Ministry of Education (Maarif Nezareti), and their overall impact on educational and cultural transformation.