Çankırı ilinin demografik ve sosyal istatistiklerinin analizi (1927-1950)
Analysis of demographic and social statistics of Çankırı (1927-1950)
  1. Tez No: 987227
  2. Yazar: RABİA ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında 1927-1950 yılları arasında yapılan nüfus sayımları esas alınarak Çankırı ilinin demografik özelikleri ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışılan bu dönemlerde toplamda beş nüfus sayımı yapılmıştır. Bu beş sayım ayrı başlıklar olarak toplam beş bölüm halinde değerlendirilmiştir. 1927, 1935, 1940, 1945, 1950 yıllarına ait nüfus sayımlarında Çankırı ili nüfus yoğunluğu, okur-yazar nüfusu hakkında bilgi edinilerek tablo haline getirilmiştir. Yine 1927, 1930, 1945 yıllarında yapılan sayımlarda şehrin dini nüfus, mesleki nüfus, medeni hal nüfusları aynı şekilde tablo halinde tez çalışmasının içerisinde yer almaktadır. 1935, 1940, 1945 ve 1950 yıllarında Çankırı ilinin nahiye ve köy nüfusu, muhtarlık sayısı bazındaki nüfus miktarı tespit edilerek tablo haline getirilmiştir. 1927, 1935, 1945 yıllarına ait nüfus sayımında şehrin anadil verileri hakkında da yine tablolar oluşturulmuştur. 1935, 1945 yıllarına ait nüfus verilerinden yararlanılarak şehirde bulunan sakat nüfusu ve bu sakatlıkların neler olduğu hakkında tablolar bulunmaktadır. Sonuç kısmında Çankırı ilinin 1927-1950 yılları arasında nüfus sayımlarının sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the demographic characteristics of Çankırı Province based on the population censuses conducted between 1927 and 1950. A total of five population censuses were conducted during the period studied. These five censuses were evaluated in five separate sections under separate headings. Information on the population density and literacy rates of Çankırı Province was obtained from the censuses conducted in 1927, 1935, 1940, 1945, and 1950 and presented in tabular form. Similarly, the religious population, occupational population, and civil status population of the city in the censuses conducted in 1927, 1930, and 1945 are also presented in tabular form within the thesis. The population of the districts and villages of Çankırı Province in 1935, 1940, 1945, and 1950, as well as the population based on the number of village councils, has been determined and tabulated. Tables have also been created for the city's native language data from the 1927, 1935, and 1945 censuses. Tables have been created using population data from 1935 and 1945 to show the disabled population in the city and the types of disabilities. In the conclusion section, the results of the population censuses conducted in Çankırı Province between 1927 and 1950 have been evaluated.