Milletlerarası ticari tahkimde adil yargılanma hakkı
The right to a fair trial in international commercial arbitration
  1. Tez No: 987236
  2. Yazar: SERCAN ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KOCASAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Tahkim, tarafların etkin hukukî korumaya ulaşmalarını amaçlayan ve devlet yargısına alternatif olan bir yargılama yöntemidir. Tahkimin bir yargılama yöntemi olması nedeniyle devlet yargısında olduğu gibi, tahkimde de adil yargılanma hakkına ilişkin sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi m. 6 çerçevesinde ve bu maddeye ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları ışığında, tahkimde adil yargılanma hakkına ilişkin sonuçlara varılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Arbitration is a method of adjudication that aims to provide parties with effective legal protection and serves as an alternative to state courts. As arbitration is a method of adjudication, issues relating to the right to a fair trial may arise in arbitration, as they do in proceedings before state courts. This thesis aims to draw conclusions regarding the right to a fair trial in arbitration within the framework of Article 6 of the European Convention on Human Rights, to which Türkiye is a party, and in light of the case law of the European Court of Human Rights relating to this article.