Gül-haç aydınlanmasının René Descartes felsefesi üzerindeki etkileri
The influence of the rosicrucian enlightenment on the philosophy of René Descartes
  1. Tez No: 987251
  2. Yazar: MİTHAT SERTAN ALTINOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GURUR SEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 17. Yüzyıl'da ortaya çıkan ezoterik ve siyasi bir hareket ile René Descartes'ın yaşamı ve felsefesindeki paralellikler araştırılmıştır. Kendilerine Gül-Haç Kardeşleri ismini veren gizemli bir topluluk 1614, 1615 ve 1616'da yayınladıkları üç manifesto ile mezhep çalkantıları ve Otuz Yıl Savaşlarının öncesinin kaotik ortamında sarsılan Avrupa'da ciddi tartışmalara neden olmuştur. Birçok Avrupa ülkesinde dağıtılan manifestoların ilki olan Fama Fraternitatis'te manifestoların Avrupa'daki tüm bilginler ve ileri gelenler için yazıldığı belirtilmiş ve felsefenin, mikrokozmos-makrokozmos bağlamında, hakikat ışığını bulma ve içsel dönüşüm yolunda yeniden düzenlenmesi için yöntemler önerilmiştir. Bu öneriler çerçevesinde dönemin ruhuna özgü“genel reform”çağrısı yapılmış ve Papalık kurumu Dünyadaki kötülüğün ana kaynağı olarak gösterilmiştir. Biçim ve üslup açısından birincisiyle paralel bir dil kullanan ikinci manifesto Confessio Fraternitatis'te tüm kitapların bilgisini taşıdığı söylenen“Dünya Kitabı”isimli bir kitaptan bahsedilmiş ve bu kitabın Gül-Haç Kardeşlerinin sahip olduğu ilmin ışığında okunabileceği vaat edilmiştir. Üçüncü manifesto Christian Rosenkreutz'un Kimyasal Düğünü ise ilk iki manifestodan farklı olarak daha çok bir komedya tarzında yazılmış, tarikatın kurucusu Rosenkreutz'un içsel yolculuğu anlatılmıştır. Manifestoların ortaya çıkışından sonra Avrupa'da birçok yazar, bilim adamı ve filozof GülHaç Kardeşlerine üye olmakla ya da onların düşüncelerine sempati duymakla suçlanmıştır. René Descartes'ta bu suçlamalara maruz kalmıştır. Özellikle tarikatın kurallarına uygun olarak çok fazla yer değiştirmesi, Dünya Kitabından bahsetmesi, daha çok Katolik olmayan ülkelerde yaşaması ve felsefesinde yer alan Gül-Haç düşüncesiyle paralel noktalar Descartes'ın bu tarikatla yolunun kesiştiği şüphesi uyandırmıştır. Bu bağlamlardan yola çıkarak Descartes'ın eserlerinde Gül-Haç Kardeşlerinin izlenimleri aranmış, Descartes'ın özellikle gençlik döneminde bu tarikatla yolunun kesiştiği, erken ya da geç dönem eserlerinde bu tarikatın düşünce sisteminden esintiler olduğu konusunda güçlü bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the parallels between an esoteric and political movement that emerged in the 17th century and the life and philosophy of René Descartes are examined. A mysterious group calling themselves the Rosicrucian Brothers caused significant controversy in a Europe shaken by sectarian turmoil and the chaotic atmosphere leading up to the Thirty Years' War, through three manifestos they published in 1614, 1615, and 1616. In the first of these manifestos, the Fama Fraternitatis, which was distributed in many European countries, it is stated that the manifestos were written for all scholars and notable figures in Europe. Methods are proposed for reorganizing philosophy in the context of the microcosm-macrocosm relationship to discover the light of truth and pursue inner transformation. Within this framework, a call for a“general reform”in line with the spirit of the era was made, and the Papacy was pointed to as the main source of evil in the world. The second manifesto, Confessio Fraternitatis, uses a language parallel in form and style to the first and mentions a book called the“Book of the World,”which is said to contain the knowledge of all books. It is promised that this book can be read under the illumination of the knowledge possessed by the Rosicrucian Brothers. Unlike the first two manifestos, the third manifesto, The Chemical Wedding of Christian Rosenkreutz, is written more in the style of a comedy, narrating the inner journey of the order's founder, Rosenkreutz. After the publication of the manifestos, many writers, scientists, and philosophers across Europe were accused of being members of the Rosicrucians or of sympathizing with their ideas. René Descartes was among those who faced such accusations. In particular, his frequent travels (in line with the rules of the order), his references to the Book of the World, his preference for living in predominantly non-Catholic countries, and the points in his philosophy that parallel Rosicrucian thought raised suspicions that Descartes may have crossed paths with the order. Based on these contexts, traces of the Rosicrucian Brotherhood were sought in Descartes' works. Strong evidence was found suggesting that Descartes, especially in his youth, may have come into contact with this order, and that there are reflections of the order's system of thought in both his early and later works