Müslüman tüketicilerin un ve unlu mamullerde kullanılan L-sistein maddesine yönelik helal farkındalık ve tutumları
Muslim consumers' halal awareness and attitudes towards L-cysteine used in flour and bakery products
- Tez No: 987254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Araştırmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma, Müslüman tüketicilerin unlu mamullerde yaygın olarak kullanılan L-sistein katkı maddesine yönelik helal farkındalık düzeylerini ve bu katkı maddesine ilişkin tutumlarını değerlendirmek amaçlı yapılmıştır. Aynı zamanda, tüketicilerin genel helal gıda hassasiyetleri ve satın alma davranışlarını etkileyen faktörler de araştırılmıştır. Çalışma, 11 Şubat – 1 Temmuz 2025 tarihleri arasında çevrimiçi anket yöntemiyle 400 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Başlangıçta, bu tez çalışması uluslararası bir katılımcı kitlesine ulaşmayı hedeflemiştir ancak katılımcıların çoğu (%91.2) Türkiye'den katıldığı için bulgularımız daha çok Türkiye'deki durumu göstermektedir. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, Müslüman tüketicilerde helal gıda bilincinin ve hassasiyetinin oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Ancak L-sistein hakkında bilgi seviyesinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Bu bilgi eksikliğine rağmen, L-sistein' in tartışmalı, helalliği şüpheli kaynaklardan elde edildiği yönündeki duyumların güçlü bir şüphe ve ön yargı oluşturduğu gözlemlenmiştir. Bu durum, L-sistein içeren bir ürünü bilerek satın alma eğiliminin aşırı düşük olmasıyla sonuçlanmıştır. Yani dini hassasiyet, bilgi düzeyine bakılmaksızın satın alma kararını etkilemektedir. Helal sertifikalı olsa dahi L-sistein içeren ürünleri kontrol etme isteği tüketicinin ek güvence arayışını ve sertifikalara karşı temkinliliğini vurgulamaktadır. Demografik analizler, cinsiyetin L-sistein farkındalığını ve sosyoekonomik durumun helal tercihleri etkilediğini gösterirken, alışverişte“helal ve temiz olmanın”fiyat ve tattan daha öncelikli olduğu belirlendi. Bu çalışma, L-sistein özelinde Türkiye literatürüne özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess Muslim consumers' halal awareness and attitudes toward the additive L-cysteine, a common ingredient in bakery products. It also explored consumers' general halal food sensitivities and the factors influencing their purchasing behavior. The study was conducted with 400 participants via an online survey between February 11 and July 1, 2025. Initially, this thesis aimed to reach an international audience, but since the majority of participants (91.2%) were from Türkiye, our findings are more representative of the situation in Türkiye. Data were analyzed using SPSS. The findings indicate that Muslim consumers have a high level of halal food awareness and sensitivity. However, knowledge about L-cysteine was found to be low. Despite this lack of knowledge, it was observed that rumors that L-cysteine is obtained from controversial sources with dubious halal origins have created strong suspicion and prejudice. This has resulted in an extremely low willingness to knowingly purchase a product containing L-cysteine. In other words, religious sensitivity influences purchasing decisions regardless of knowledge level. The desire to check L-cysteine-containing products, even if they are halal-certified, highlights consumers' desire for additional assurance and their wariness of certifications. Demographic analyses indicate that gender, L-cysteine awareness, and socioeconomic status influence halal preferences, while“halal and clean”are determined to be a priority over price and taste in shopping. This study offers a unique contribution to the Turkish literature on L-cysteine.