Örgütsel adalet algısının işyeri yalnızlığına etkisinde işyeri kapsayıcılığının aracılık rolü: İnşaat sektörü örneği
The mediating role of workplace inclusiveness in the effect of perceived organizational justice on workplace loneliness: Construction industry example
- Tez No: 987275
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, örgütsel adaletin işyeri yalnızlığına etkisinde işyeri kapsayıcılığının aracı rolü incelenmiştir. Araştırmada, nicel araştırma yaklaşımına uygun olarak anket yöntemi seçilmiş ve veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Araştırma, Ankara ilinde faaliyet gösteren inşaat firmalarında çalışan 418 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, işyeri kapsayıcılığına dair algılar orta düzeydedir. Örgütsel adalette ise alt boyutlar arasında farklılıklar gözlenmektedir. Örgütsel adaletin alt boyutlarında, dağıtımsal ve işlemsel adalete dair algıları orta düzeydedir. Ancak etkileşimsel adalete dair algılar diğer iki boyuta kıyasla düşük düzeydedir. işyeri yalnızlığına dair algılar ise orta düzeydedir. Korelasyon analizleri göre, işyeri kapsayıcılığı ile örgütsel adalet arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. İşyeri kapsayıcılığı ve örgütsel adalet ile işyeri yalnızlığı arasında ise negatif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Basit regresyon analizlerine göre, örgütsel adaletin işyeri yalnızlığı üzerinde anlamlı bir etkisi vardır. İşyeri kapsayıcılığının da örgütsel adalet ve işyeri yalnızlığı üzerinde anlamlı etkisi bulunmaktadır. Hiyerarşik regresyon analizine göre, örgütsel adaletin işyeri yalnızlığı üzerindeki etkisinde işyeri kapsayıcılığının kısmi aracılık rolü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the mediating role of workplace inclusiveness in the effect of organisational justice on workplace loneliness. In line with the quantitative research approach, the survey method was selected and a questionnaire was used as the data collection tool. The research was conducted with 418 participants working in construction companies operating in Ankara. The data obtained were analysed using the SPSS 25.0 programme. According to the findings of the study, perceptions of workplace inclusiveness are at a moderate level. Differences are observed among the sub-dimensions of organisational justice. In the sub-dimensions of organisational justice, perceptions of distributive and procedural justice are at a moderate level. However, perceptions of interactional justice are low compared to the other two dimensions. Perceptions of workplace loneliness are moderate. Correlation analyses indicate a positive relationship between workplace inclusiveness and organisational justice. There is a negative relationship between workplace inclusiveness and organisational justice and workplace loneliness. According to simple regression analyses, organisational justice has a significant effect on workplace loneliness. Workplace inclusiveness also has a significant effect on organisational justice and workplace loneliness. According to hierarchical regression analysis, workplace inclusiveness plays a partial mediating role in the effect of organisational justice on workplace loneliness.