Tekstil yapı oluşturma tekniklerinden dokuma ve örmenin üç boyutlu yapılar ile etkileşimi
The interaction of weaving and knitting as textile structure formation techniques with three-dimensional structures
- Tez No: 987340
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE BİRET TAVMAN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
Özet
Örme ve Dokuma kapsamında içerik olarak tekstil sanatında yapı üretim ve oluşturma tekniklerinin tarihsel kökenlerinden yola çıkarak aynı zamanda tarihte ki gelişmeler ve ana sanat dalları üzerinde ki araştırma ve kavramlara dayalı sentez sonrasında günümüzde sanatsal ifade ve biçim aracı ve amacı olarak nasıl yeniden ele alındığını ve belirli devrim ve atılımlarla makineleşme sonucunda endüstrinin de yardımıyla teknik açıdan ne tür gelişim ve oluşumların yer aldığı aynı zamanda bu oluşumların tasarım ve sanat diline nasıl yansıdığı ile ilgili araştırmayı amaçlamaktadır. Geleneksel üretim yöntemleriyle ifade biçimlerinin, çağdaş sanat yaklaşımlarının birleşiminde ortaya çıkan üç boyutlu, üç boyutlu tekstil yapılar; malzeme, materyal, hammadde, teknik ve estetik bağlamda incelenerek bu alandaki güncel eğilimlere katkı sunacak bir perspektifle ele alınmıştır. Çalışma kapsamında, tekstil üretiminde kullanılan hammadde çeşitliliği, yenilikçi yapı ve yüzey oluşturma teknikleri ile çağdaş sanat pratikleri ve bu teknik ve anlatım biçimlerinin heykel ve tekstil ana sanat dallarının ortak noktada nasıl buluştuğunun aynı zamanda üç boyutlu tekstil sanat ve tasarım objelerinin ne şekilde ve nasıl etkilenip ortaya çıktığının ve ana sanat dallarının üretim ve tasarım dilleri arasındaki etkileşim analiz edilmiştir. İkinci ve Üçüncü bölüme bakıldığında tez sürecinde, tekstilin tarihçesi ve üretim tekniklerine kısa bir bakışla başlanmış; devamında sanatsal tekstil uygulamaları ve üç boyutlu yapıların form, içerik ve estetik bağlamda değerlendirilmesine yer verilmiştir. Sanat, zanaat ve tasarım kavramları arasında giderek belirsizleşen sınırlar çerçevesinde, tekstil sanatı disiplinler arası bir alan olarak ele alınmış; özellikle enstalasyon, iç mekân düzenlemeleri ve üç boyutlu tekstil yapılar üzerinden izleyici ile kurduğu bağ da araştırmanın önemli bir parçası olmuştur. Üçüncü ve Dördüncü bölümde özellikle Örme ve Dokuma yöntemleri üzerinden ilerleyen bu araştırma, tekstilin yalnızca gündelik kullanım malzemesi olmasının ötesine geçerek, bir ifade biçimi olarak sanatla ve Heykel ana sanat dalıyla kurduğu ilişkiye odaklanmaktadır. Hacim, yüzey, doku ve renk gibi temel tasarım unsurlarının üç boyutlu bir yaklaşımla ele alınması, tekstil ürünlerinin sanat eseri niteliğinde yeniden yorumlanmasını sağlamakta ve açıklamaktadır. Bu bağlamda, çalışmada hem geleneksel hem de yenilikçi tekniklerin sentezlenerek sanat üretimine nasıl entegre edildiği ve bu süreçte malzemenin ifade gücünün nasıl dönüştüğü üzerine kapsamlı analizler ve araştırmalar yapılmıştır. Bu analiz ve araştırmalar yapılırken özellikle geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantı ve zamanla gelişen ve dönüşen bağlamlara dikkat çekilmek istenmiştir. Beşinci bölümde disiplinler arası ilişki ve iletişimlerin ortak sanat eserlerine dönüşü ve fikirlerin ifade ediliş biçiminin izleyici ve okuyucu üzerinde ki etkilerinin ne türde olabileceğine de değinilmek istenmiştir. Malzeme ve örnek eser bağlamında gösterilen örneklerle tez konusunun ve üretim-ifade biçimi bağlamına değinilerek sanatsal üç boyutlu tekstiller üzerinden analiz ve açıklamalar yapılmıştır. Bu çalışma, tekstil alanındaki güncel üretim biçimlerini ve yaratıcı ifade araçlarını araştıran akademik bir kaynak oluşturmayı hedeflemekte; aynı zamanda bu alanda çalışan sanatçı ve tasarımcılara teknik ve kavramsal bir referans sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate how the structure-forming and production techniques within textile art—specifically weaving and knitting—have evolved from their historical origins into tools and mediums of artistic expression in contemporary art. The study explores how, through historical developments and interdisciplinary research on major art disciplines, these techniques have been reinterpreted as artistic means of form and expression. Additionally, it analyzes the technical transformations brought about by industrialization and mechanization, and how these developments are reflected in the language of art and design. Within this framework, the research focuses on the emergence of three-dimensional sculptural textile forms that arise from the fusion of traditional production methods and contemporary artistic approaches. These sculptural forms are examined in terms of materials, raw matter, techniques, and aesthetic considerations, aiming to offer a perspective that contributes to current practices in the field. The study also analyzes how various contemporary art practices, together with the diversity of raw materials and innovative surface construction methods, intersect with the disciplines of textile and sculpture. It investigates how sculptural textile objects of art and design are formed and influenced, and how production and design languages between major art disciplines interact and evolve. In the second and third chapters, the thesis begins with a brief overview of the history of textiles and their production techniques. This is followed by an in-depth examination of artistic textile applications and three-dimensional forms in terms of their form, content, and aesthetic values. As the boundaries between art, craft, and design increasingly blur, textile art is approached as an interdisciplinary field. Installations, interior spatial arrangements, and sculptural textile structures are considered important components of the study, particularly in terms of their interaction and communication with the viewer. In the third and fourth chapters, the research specifically centers on knitting and weaving techniques. It explores how textiles, beyond their functional and everyday use, have become a form of artistic expression, especially in relation to the discipline of sculpture. The study emphasizes how essential design elements—such as volume, surface, texture, and color—can be approached from a sculptural perspective, allowing textile materials to be reinterpreted as works of art. Both traditional and contemporary techniques are analyzed in depth to examine how they are integrated into artistic production and how material itself transforms into a powerful means of expression. A special focus is placed on the contextual relationship between the past and the present and how these contexts evolve over time. In the fifth chapter, the study addresses the interdisciplinary transformation of communication and relationships into unified works of art, exploring the possible effects of various expressive methods on the viewer and reader. Through selected case studies and artworks, the thesis discusses the material and expressive dimensions of the subject and provides analyses and interpretations through the lens of sculptural textile art. This research aims to serve as an academic resource that explores current production methods and creative tools of expression in the field of textile arts, while also providing both technical and conceptual references for artists and designers working within this evolving and interdisciplinary domain.