Sürdürülebilirlik raporlaması ve finansal performans ilişkisi: Türkiye'de faaliyet gösteren bankalar üzerine bir araştırma
The relationship between sustainability reporting and financial performance: A study on banks operating in Turkey
- Tez No: 987339
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HATUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilirlik kavramının küresel anlamda önem kazanmasıyla birlikte işletmeler sürdürülebilirliğe dair çalışmalarını büyük oranda artırmışlardır. Sürdürülebilirlik çalışmalarına ait bilgiler işletmeler tarafından hazırlanan sürdürülebilirlik raporlarında yer almaktadır. Sürdürülebilirlik raporlamasının bir şirketin finansal performansı üzerindeki potansiyel etkisi ise hisse senedi fiyatı, kârlılığı veya diğer finansal araçlar aracılığıyla ölçülebilir. Bu tez çalışmasında, şirketlere, hissedarlara ve diğer paydaşlara sürdürülebilirlik raporlamasının sağladığı avantaj ve dezavantajlar hakkında fikir vermek amacıyla sürdürülebilirlik raporlaması ile finansal performans arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlamaktadır. Bu çalışmanın topluluğunu Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksinde yer alan ve sürdürülebilirlik raporu yayınlayan dokuz banka ve Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren fakat sürdürülebilirlik raporu yayınlamayan dokuz banka oluşturmaktadır. Yapılan analiz sonucunda sürdürülebilirlik raporu yayınlama durumu ile bankaların ROA ve LEV değerleri arasında anlamlı bir istatistiksel ilişki olduğu sonucunun yanında bankaların ROE değeri ile sürdürülebilirlik raporlaması arasında anlamlı bir istatistiksel ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the growing global emphasis on sustainability, businesses have increasingly expanded their sustainability-related initiatives. Information on these efforts is presented through sustainability reports prepared by companies. The potential influence of sustainability reporting on a firm's financial performance can be assessed through indicators such as stock prices, profitability, or other financial metrics. The aim of this thesis is to examine the relationship between sustainability reporting and financial performance in order to provide insights for companies, shareholders, and other stakeholders regarding the advantages and disadvantages of sustainability disclosure. The research sample consists of nine banks included in the Borsa Istanbul Sustainability Index that publish sustainability reports and nine banks operating in Türkiye that do not issue such reports. The analysis results indicate that the publication of a sustainability report has a statistically significant relationship with the ROA and LEV values of banks, while no significant statistical relationship is found between sustainability reporting and banks' ROE values.