Hz. Peygamber'in eşlerinden Ümmü Seleme ve Sahihayn'daki rivayetleri
Umm Salama, one of the wives of the Prophet, and her narrations in the Sahihayn
  1. Tez No: 987350
  2. Yazar: RABİA SEVMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAZHAR TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Hz. Peygamber'in (s.a.s) eşlerinden,“Ümmü Seleme ve Sahihayn'daki Rivayetleri”adlı bu çalışmamız hanım sahabilerin hayatları ve hadis alanına yaptıkları katkıların ortaya konması bakımından önem arz etmektedir. İslam tarihinin önemli kadın şahsiyetlerinden biri olan Hz. Peygamber'in eşlerinden Ümmü Seleme hem ilk müslümanlardan biri olması hem de hicret sürecinde gösterdiği sabır ve fedakârlıkla öne çıkan bir hanım sahabidir. Kendisi Hz. Peygamber'in vefatından sonra da İslam toplumuna ilmi katkı sunmaya devam etmiştir. Ümmü Seleme'nin hayatı ve rivayetlerini konu edindiğimiz bu çalışmada, Ümmü Seleme'nin biyografik verileri kronolojik bir çerçevede sunulmuştur. Ayrıca Sahîh-i Buhârî ve Sahîh-i Müslim'de bulunan rivayetleri incelenmiş olup bu rivayetlerin tematik dağılımı ve fıkhi değerleri analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, Ümmü Seleme'nin sadece Hz. Peygamber'in hanımı olmakla kalmayıp aynı zamanda güvenilir bir ilim kaynağı ve aktif bir sahabî olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study,“Umm Salama and Her Narrations in the Sahih Hayn,”about one of the wife of the Prophet Muhammad (peace be upon him), is significant for its exploration of the lives of female companions and their contributions to the field of hadith. Umm Salama, one of the Prophet's wives and a prominent female figure in Islamic history, is distinguished not only for being one of the first Muslims but also for her patience and selflessness during the migration. She continued to contribute to Islamic society with her knowledge even after the Prophet Muhammad's death. This study, which examines the life and narrations of Umm Salama, presents her biographical data within a chronological framework. Furthermore, her narrations found in Sahih Bukhari and Sahih Muslim are examined, and their thematic distribution and jurisprudential value are analyzed. The findings revealed that Umm Salama was not only the wife of the Prophet but also a reliable source of knowledge and an active companion.