Generating synthetic data with game engines for deep learning applications
Derin öğrenme uygulamaları için oyun motorları ile sentetik veri üretme
  1. Tez No: 987385
  2. Yazar: KAMİL ANIL ÖZFUTTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET GÜRÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Grafiği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Animasyonu ve Oyun Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Bu tezde drone tespiti derin öğrenme modellerinin eğitiminde kullanmak üzere etiketli sentetik veri üretmeyi amaçlayan bir yöntem sunuyoruz. Modern derin öğrenme metodları obje tespiti problemlerin oldukça başarılı performans sağlamakta ve gün geçtikçe gelişen derin öğrenme mimarileri sayesinde bu performans daha da artmaktadır. Bu gelişimin önündeki en büyük engel ise derin öğrenme yöntemlerinin başarılı olabilmesi için yüksek miktarda etiketli veriye olan ihtiyacıdır. Erişime açık veri setleri genellikle yeterli miktarda veri içermemekte, hatalı etiketlere ve yanlış eğilimlere sahip olmaktadır. Veri setleri geleneksel olarak insanlar tarafından manuel olarak yapılmaktadır. İnsan eliyle yapılan bu işlem oldukça zaman alıcı ve insan hatasına açık olmaktadır.Bu yüzden alan spesifik veri setlerini bulmak oldukça zor olmakla birlikte bazı problemlere ait veri setlerine ulaşmak neredeyse imkansızdır. Veri sıkıntısının olduğu alanlardan biri de drone tespitidir. Gelişen drone teknolojisi ve azalan donanım amliyetlerinden dolayı dronelar gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Popüler olarak kullanılan bu cihazlar güvenlik ve gizlilik problemlerine yol açmakta bu yüzden bu objelerin tespiti büyük önem kazanmaktadır. Dronelar yapısı gereği her ortamda bulunabileceğinden dolayı küçük veya düşük görünürülükteki droneları tespit edecek bir model eğitmek için tüm şartları kapsayan, yüksek veri miktarına ve çeşidine sahip bir veri setine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada drone tespitindeki bu veri sıkıntısını çözmek için oyun motorlarıyla sentetik veri üretebilecek bir yöntem sunulmaktadır. Oluşturulan yöntem iki boyutlu arkaplanlar ve üç boyutlu drone modellerini kullanarak randomize bir şekilde eğitime hazır, etiketli görüntüler oluşturabilmektedir. Bu tez kapsamında oluşturulan sentetik verileri optimize etmek için bir ablasyon çalışması yapılmış, gerçek veri performansı ile karşılaştırmak için ise bir takım eğitimler gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen yöntem hızlı bir şekilde foto realistik etiketli sentetik görüntüler üretebilmekte olup, bu veri setleri ile eğitilen modeller gerçek veri ile eğitilen modellere yakın performans sergilemekte, gerçek veri ile birlikte kullanıldığında ise gerçek modelin performansını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we present a novel method that aims to generate labeled synthetic data for use in training drone detection deep learning models. Modern deep learning methods provide state-of-the-art performance on object detection problems and this performance is increasing thanks to the development of deep learning architectures day by day. The biggest obstacle to this development is the need for large amounts of labeled data for deep learning methods to be successful. Accessible datasets, on the other hand, generally do not contain sufficient data, have incorrect labels and bias. Datasets are traditionally made manually by humans. This human-made process is quite time-consuming and prone to human error. Although it is very difficult to find domain-specific data sets, it is almost impossible to reach data sets for specific problems One of the areas where there is a data shortage is drone detection. Drones are becoming more and more common day by day due to the development of drone technology and decreasing hardware costs. These objects cause security and privacy problems, so the detection of these objects gains great importance. Since drones can be found in any environment due to their nature, a data set with high data amount and variety covering all conditions were needed to train a model that will detect small or hard to visible drones. To solve this data shortage in drone detection, a novel method that can generate synthetic data with game engines is presented. The created method can generate training-ready, labeled images in a randomized manner using two-dimensional backgrounds and three-dimensional drone models. Also, an ablation study was carried out to optimize the synthetic data generated within the scope of this thesis, and several trainings were carried out to compare it with the actual data performance. The developed method can quickly generate synthetic images with photo-realistic labels, and the models trained with these datasets perform performance close to the models trained with real data.