Organik ve konvansiyonel dokuma kumaşlardan üretilen hazır giyim ürünlerinin performans özelliklerinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the performance characteristics of garments produced from organic and conventional woven fabrics
  1. Tez No: 987400
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA GÜRARDA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Giyim Endüstrisi, Textile and Textile Engineering, Clothing Industry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, organik hazır giyim üretim aşamaları ve ürün performans özellikleri incelenmiştir. Bu doğrultuda, konvansiyonel ve organik dokuma kumaşlardan üretilen hazır giyim ürünlerinin arasındaki farkların ortaya çıkarılması için araştırma kapsamında 11 farklı kumaş grubu kullanılmıştır. Her kumaş grubunda reaktif boyarmadde ile boyalı konvansiyonel pamuklu kumaş, reaktif boyarmadde ile boyalı organik pamuklu kumaş ve doğal boyarmadde ile boyalı organik pamuklu kumaş olacak şekilde toplamda 33 numune ile çalışılmıştır. Bu numunelerden kadın gömlek prototipleri üretilmiştir. Üretilen gömleklerin değerlendirilmesinde, fiziksel ve mekanik performans özellikleri, biyobozunurluk özellikleri ve anket çalışması ile görsel özellikleri analiz edilmiştir. Kumaş numunelerinin kopma mukavemeti ve uzaması, dikiş mukavemeti ve uzaması, dikiş yeterliliği, eğilme rijitliği, dökümlülük, hava geçirgenliği, kalınlık, kat düzelme açısı, buruşma değeri, yıkama, ütü, yaş ve kuru sürtme haslığı ölçülmüştür. Gömlek numunelerinin kumaşları toprağa gömülerek biyobozunurluk testi uygulanmıştır. Uzman ve tüketici olmak üzere iki farklı örneklem grubuna anket uygulanarak, katılımcıların sürdürülebilir ve organik tekstil ürünleri hakkındaki düşünceleri ve tercih eğilimleri analiz edilmiştir. Aynı zamanda katılımcılardan gömlekleri görsel olarak değerlendirmeleri istenmiş ve böylece test sonuçları, görsel değerlendirme ile desteklenmiştir. Elde edilen bulguların, organik giysi üretiminin sürdürülebilirlik açısından avantajlar sunduğunu ve ürün kalitesi açısından ihtiyaç duyulan parametreleri taşıdığını göstermektedir. Bu çalışma, tekstil ve hazır giyim sektöründe sürdürülebilir, insan sağlığını koruyan ve çevre dostu üretime katkı sağlayacak bilimsel veriler sunmaktadır. Bu çalışma, Bursa Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği ve Mass Konfeksiyon Tekstil San. ve Tic. A.Ş firması ile yapılan protokol kapsamında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the production stages and product performance characteristics of organic garments were examined. Accordingly, 11 different fabric groups were used in the research to reveal the differences between ready-to-wear garments produced from conventional and organic woven fabrics. A total of 33 samples were studied within each fabric group, including conventional cotton fabric dyed with reactive dyes, organic cotton fabric dyed with reactive dyes, and organic cotton fabric dyed with natural dyes. Women's shirt prototypes were produced from these samples. In evaluating the produced shirts, physical and mechanical performance characteristics, biodegradability properties, and visual characteristics were analyzed through a survey. Breaking strength and elongation, seam strength and elongation, seam efficiency, bending rigidity, drape, air permeability, thickness, crease recovery angle, wrinkle value, washing, ironing, wet and dry rubbing fastness of the fabric samples were measured. The shirt fabric samples were buried in soil and subjected to a biodegradability test. A survey was administered to two different sample groups: experts and consumers, analyzing participants' opinions and preferences regarding sustainable and organic textile products. Participants were also asked to visually evaluate the shirts, and thus, the test results were supported by visual assessments. The findings demonstrate that organic clothing production offers sustainability advantages and meets the required product quality parameters. This study provides scientific data that will contribute to sustainable, health-friendly, and environmentally friendly production in the textile and clothing sector. This study was carried out within the scope of a protocol between Bursa Uludağ University Textile Engineering Department and Mass Konfeksiyon Tekstil San. ve Tic. A.Ş.