Farklı esneklik düzeylerindeki lise öğrencilerinin düşünme yollarının DNR teorisi çerçevesinde incelenmesi
Investigation of the thinking pathways of high school students with different flexibility levels within the framework of DNR theory
  1. Tez No: 987399
  2. Yazar: BÜŞRA ALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KÜBRA GÜLER SELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, farklı esneklik düzeylerine sahip lise öğrencilerinin problem çözme süreçleri ve düşünme yolları DNR tabanlı öğretim yaklaşımı çerçevesinde incelenmiştir. Araştırma, bütüncül tekli durum çalışması deseni ile yürütülmüş ve katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme tekniğiyle seçilmiştir. Çalışma grubunu Bursa il merkezinde bir kurs merkezinde öğrenim gören 18 öğrenci oluşturmuş, ancak nitelikli veri elde edilemeyen beş öğrenci çalışma dışı bırakılmış ve analizler 13 öğrenci üzerinden gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde“Problem Çözme Testi”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Bulgular, öğrencilerin esneklik düzeylerinde belirgin bir çeşitlilik olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcıların yaklaşık üçte biri düşük, üçte biri orta ve üçte biri yüksek esneklik düzeyinde yer almıştır. Yüksek esneklik düzeyine sahip öğrenciler muhakeme temelli ve çok yönlü stratejiler kullanırken, düşük esneklik düzeyindeki öğrencilerin sınırlı strateji repertuarına sahip oldukları görülmüştür. Özellikle düşük esneklik düzeyindeki öğrencilerin diyagram çizme stratejisini hiç kullanmamaları, temsiller arası geçişte yaşadıkları güçlükleri göstermektedir. Kanıt şemaları açısından tüm gruplarda Otoriter Kanıt Şeması baskın olarak öne çıkmış, ancak esneklik düzeyi arttıkça dönüşümsel ve gerekçelendirmeye dayalı şemalara yönelim gözlenmiştir. Matematiksel inançlar bağlamında ise yüksek esneklik düzeyindeki öğrencilerin daha özgüvenli, rahat ve öz eleştiriye açık bir yaklaşım sergiledikleri; düşük esneklik düzeyindeki öğrencilerin ise kaygı, korku ve şüphe gibi olumsuz inançlarla problem çözme sürecine yaklaştıkları belirlenmiştir. Sonuç olarak, araştırma bulguları öğrencilerin esneklik düzeylerinin problem çözme stratejileri, kanıt şemaları ve matematiksel inançları üzerinde belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the problem-solving processes and thinking patterns of high school students with varying levels of flexibility within the framework of the DNR-based teaching approach. The research was conducted using a comprehensive single case study design, and participants were selected using the appropriate sampling technique from purposeful sampling methods. The study group consisted of 18 students studying at a course center in the city center of Bursa; however, five students from whom qualified data could not be obtained were excluded from the study, and the analyses were performed on 13 students. The“Problem Solving Test”and the“Semi-Structured Interview Form”were used in the data collection process. The findings revealed a marked diversity in students' flexibility levels. Approximately one-third of the participants had low flexibility, one-third had medium flexibility, and one-third had high flexibility. Students with high flexibility used reasoning-based and multifaceted strategies, while students with low flexibility were found to have a limited repertoire of strategies. In particular, the fact that students with low flexibility levels did not use the diagram drawing strategy at all indicates the difficulties they experienced in switching between representations.In terms of evidence schemas, the Authoritarian Evidence Schema was dominant in all groups, but as flexibility levels increased, a shift towards transformational and justification-based schemas was observed. In the context of mathematical beliefs, it was determined that students with high flexibility levels exhibited a more confident, relaxed, and open approach to self-criticism, while students with low flexibility levels approached the problem-solving process with negative beliefs such as anxiety, fear, and doubt. In conclusion, the research findings show that students' flexibility levels play a decisive role in their problem-solving strategies, proof schemas, and mathematical beliefs.