Kapaklı ilçesinde göç hareketliliği
Migration mobility in the district of Kapaklı
- Tez No: 987432
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN YAŞAR DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Tekirdağ ili Kapaklı ilçesinde yaşanan göç hareketliliğini sosyolojik, ekonomik ve mekânsal boyutlarıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye'de son yıllarda sanayileşmeyle birlikte artan iç göç dinamikleri, özellikle Marmara Bölgesi'nde belirli kent ve ilçelere yoğunlaşmaktadır. Kapaklı ilçesi, hızlı sanayi yatırımları ve gelişen işgücü piyasası nedeniyle yoğun göç alan bir merkez hâline gelmiştir. Bu bağlamda araştırmada, ilçeye gelen bireylerin göç etme nedenleri, demografik profilleri, kentsel yaşamla bütünleşme düzeyleri ve karşılaştıkları temel sorunlar anket yoluyla elde edilen veriler aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda göçün temel nedenleri arasında işsizlik, düşük yaşam koşulları, aile birleşimi ve sosyal ağların etkisi öne çıkmaktadır. Göç eden bireylerin çoğunluğunun düşük eğitim düzeyine sahip olduğu ve mavi yaka işlerde çalıştığı görülmektedir. Ayrıca kamu hizmetlerine erişim, barınma ve sosyal uyum gibi alanlarda çeşitli sorunlar yaşandığı belirlenmiştir. Bulgular, göç kuramları çerçevesinde değerlendirilmiş; özellikle itici-çekici faktörler yaklaşımı, göç ağları kuramı ve yeni ekonomik göç kuramıyla uyumlu sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma, yerel yönetimlerin göçü dikkate alan kapsayıcı politikalar geliştirmesi gerektiğini vurgulamakta; Kapaklı'nın gelecekteki kentsel yapısının bu dinamikler doğrultusunda şekillenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the migration mobility experienced in the Kapaklı district of Tekirdağ province through its sociological, economic, and spatial dimensions. In recent years, internal migration dynamics in Türkiye have intensified alongside industrialization, particularly concentrating in certain cities and districts within the Marmara Region. Kapaklı has become a major destination for migration due to rapid industrial investments and a growing labor market. Within this framework, the study analyzes the reasons for migration, demographic profiles, levels of integration into urban life, and the main challenges faced by incoming individuals through data obtained via surveys. The findings indicate that the primary drivers of migration include unemployment, low living standards, family reunification, and the influence of social networks. It is observed that the majority of migrants have low educational attainment and are employed in blue-collar occupations. Additionally, various problems have been identified in areas such as access to public services, housing, and social integration. The results are evaluated within the framework of migration theories, showing strong consistency with the push–pull factors approach, migration networks theory, and the new economics of labor migration. The study emphasizes the necessity for local governments to develop inclusive policies that take migration into account and reveals that Kapaklı's future urban structure should be shaped in line with these dynamics.