Akciğer kanserinde ezrin inhibitörleri ile PDL-1 inhibitörlerinin sinerjik etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the synergistic effect of ezrin inhibitors andPDL-1 inhibitors in lung cancer
- Tez No: 987439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN SAYGIDEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Onkoloji, Biotechnology, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Akciğer kanseri, dünya genelinde en yüksek mortaliteye sahip malignitelerden biri olup özellikle tedaviye dirençli alt tiplerinde prognoz kötüdür. Bu nedenle, hastalık seyrini ve tedavi yanıtını öngörebilecek yeni biyobelirteçlerin belirlenmesi önem taşımaktadır. Ezrin, hücre iskeleti ile plazma membranı arasında köprü görevi gören ve hücre motilitesi, invazyon ve metastazda rol oynayan bir proteindir. Ezrin aktivasyonu, PI3K/AKT/mTOR yolunu uyararak hücre proliferasyonunu artırırken, PD-L1 ekspresyonunu yükselterek tümör hücrelerinin immün kaçışına katkı sağlar. PD-L1 ise T hücre aktivitesini baskılayan bir immün kontrol noktası molekülüdür ve inhibitörleri antitümör immün yanıtı yeniden aktive eder. Bu tez çalışmasında, ezrin inhibitörü (NSC668394) ve PD-L1 inhibitörü (Atezolizumab) kombinasyonunun A549, Calu-1 ve LLC1 akciğer kanseri hücre hatlarındaki etkileri araştırılmıştır. Hücre proliferasyonu, göçü, koloni oluşumu ve sinerjik etkiler MTT, yara iyileşme ve koloni formasyon analizleriyle; sinyal yolaklarındaki değişimler Western blot ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, özellikle Calu-1 hücre hattında kombinasyon tedavisinin tekli uygulamalara kıyasla hücre proliferasyonu ve göçünü daha etkili biçimde baskıladığını göstermektedir. Sonuç olarak, ezrin ve PD-L1'in eşzamanlı hedeflenmesinin akciğer kanseri tedavisinde güçlü bir sinerjik potansiyel taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the leading causes of cancer-related mortality worldwide, with a particularly poor prognosis in therapy-resistant subtypes. Therefore, the identification of novel biomarkers capable of predicting disease progression and treatment response has become increasingly important. Ezrin is a cytoskeletal linker protein that connects the plasma membrane to the actin cytoskeleton and plays a critical role in cell motility, invasion, and metastasis. Activation of ezrin stimulates the PI3K/AKT/mTOR signaling pathway, promoting cell proliferation, while also enhancing PD-L1 expression and facilitating immune evasion by tumor cells. PD-L1 is an immune checkpoint molecule that suppresses T-cell activity, and its inhibition restores antitumor immune responses. In this thesis, the effects of combined treatment with an ezrin inhibitor (NSC668394) and a PD-L1 inhibitor (Atezolizumab) were investigated in A549, Calu-1, and LLC1 lung cancer cell lines. Cell proliferation, migration, colony formation, and synergistic effects were evaluated using MTT, wound healing, and colony formation assays, while alterations in signaling pathways were analyzed by Western blotting. The results demonstrated that the combination treatment, particularly in Calu-1 cells, suppressed cell proliferation and migration more effectively than single-agent treatments. Overall, these findings suggest that simultaneous targeting of ezrin and PD-L1 may offer a strong synergistic therapeutic strategy for lung cancer.