Ezrin'in akciğer kanserinde kolektif invazyona etkisi
The collective invasion effect of ezrin in lung cancer
- Tez No: 825262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN SAYGIDEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu projede, dünyada ve ülkemizde en çok öldüren kanser olan akciğer kanserinde, gerek kanser hücrelerinin yayılımına etkisi, gerekse büyüme faktörlerinden gelen sinyallerin hücre içerisine iletilmesi ile onkojenik özellik gösterdiği belirlenmiş olan, kötü prognoz ile ilişkilendirilen ve hedeflenebilir bir protein olan Ezrinin kolektif inazvyondaki rolü incelenmiştir. Ezrin, sitoplazmik zar ile hücre iskeletinin ana proteini olan aktin arasındaki bağlantıyı sağlayan ERM (Ezrin - Radixin - Moesin) ailesinin bir üyesidir. Ezrinin artan ekspresyonu, küçük hücreli dışı akciğer kanserinde artan metastaz azalması ve hayatta kalma süresi ile ilişkilidir. Primer kanser hücrelerinin hem bölgesel hem de uzak organlara yayılmasıyla ilgili süreç karmaşıktır. Bu alanda yapılan araştırmalar, kanser yayılımında hücrelerin epitelyal-mezenkimal geçiş (EMT) sürecine girerek tek başına yayılabileceğini veya topluca bir grup halinde yayılabileceğini göstermiştir. Kolektif hücre invazyonunda, göç eden hücre kümeleri, benzersiz epitel özelliklerinden bazılarını korurlar ve yayıldıkları alanlarda bir bütün olarak hareket ederler. Bu çalışmanın amacı, akciğer kanserinin kollektif invazyonunda tümör hücrelerinin ezrin ekspresyonunun rolünü belirlemektir. Bu çalışmada, hücre kültürü deneylerinde kollektif invazyon modeli kurma yöntemleri oluşturulmuştur. A549 hücrelerinde Ezrin siRNA ile baskılanmış ve yara kapanma deneyinde hücrelerin kolektif göçünün büyük ölçüde baskılandığı image J programında analiz edilerek gösterilmiştir. Ezrin proteinin baskılandığı Western-blot yöntemi ile gösterilmiştir. PCR analizi ile EMT genlerinin mRNA ekpresyon seviyeleri gösterilerek ezrin ile ilişkisi aydınlatıldı. KHDAK hastalarının parafin doku örneklerinden kesitler immünhistokimyasal (IHC) olarak incelenerek ve kolektif invazyon alanlarında Ezrinin güçlü boyanma gösterdiği görüldü. Böylece Ezrinin KHDAK' ın kolektif invazyonda önemli olduğu ve akciğer kanseri hedefe yönelik tedavisinde Ezrini hedefleyerek hastalığın yayılımını engelleyebileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this project, the role of Ezrin in collective invasion was investigated in lung cancer, which is the most deadly cancer both worldwide and in our country. It has been determined that Ezrin exhibits oncogenic properties due to its impact on the spread of cancer cells and the transmission of signals from growth factors into the cell. Ezrin is a member of the ERM (Ezrin-Radixin-Moesin) family, which facilitates the connection between the cytoplasmic membrane and the cell's main protein, actin, forming the cell's cytoskeleton.Increased expression of Ezrin is associated with increased metastasis inhibition and survival time in non-small cell lung cancer. The process of primary cancer cells spreading to both regional and distant organs is complex. Studies in this field have shown that cancer cells can spread individually by undergoing epithelial-mesenchymal transition (EMT) or collectively as a group. In collective cell invasion, migrating cell clusters retain some of their unique epithelial characteristics and move as a whole unit in the areas they spread to. The purpose of this study is to determine the role of Ezrin expression in collective invasion of lung cancer cells. In this study, methods for establishing a collective invasion model in cell culture experiments were developed. A549 cells were silenced with Ezrin siRNA, and their collective migration in a wound healing assay was greatly suppressed, as shown by analysis using the ImageJ program. The suppression of Ezrin protein was demonstrated through the Western blot method. The relationship with Ezrin was elucidated by showing the mRNA expression levels of EMT genes through PCR analysis. Sections from paraffin tissue samples of NSCLC patients were analyzed immunohistochemically (IHC), revealing strong staining of Ezrin in collective invasion areas. Thus, it was demonstrated that Ezrin is important in NSCLC's collective invasion and that targeting Ezrin in lung cancer treatment could inhibit disease spread.