Analysis of generative ai technologies' adoption using interpretive structural modeling: empirical findings from small and medium-sized it enterprises in türkiye
Üretken yapay zeka adaptasyonunun yorumlamalı yapısal modelleme kullanılarak analizi: Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli bilişim teknolojileri şirketleri üzerine ampirik bulgular
- Tez No: 987443
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, Yönetim Bilişim Sistemleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzün sürekli değişen teknolojik ortamında, Üretken Yapay Zeka teknolojileri endüstrilerdeki dijitalleşme süreçlerinin dönüştürücü bir bileşeni olarak ortaya çıkmıştır. Bilişim Teknolojileri giderek operasyonel süreçlere entegre edilmektedir, ancak bu teknolojilerin benimsenmesi, özellikle Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ'ler) için belirli zorluklar içermektedir. Bu çalışma, Türkiye'deki Bilişim Teknolojileri sektöründeki KOBİ'lerde Üretken Yapay Zekanın benimsenmesine etki eden faktörleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Yorumlamalı Yapısal Modelleme tekniğini kullanarak, yapay zekanın benimsenmesine yönelik temel engeller arasındaki ilişkileri incelemekte ve bu engellerin nasıl birbirleriyle etkileşimde bulunduğunu sistematik biçimde ortaya koymaktadır. Ampirik analiz, KOBİ çalışanlarından toplanan verilerle yapılmış olup, Üretken Yapay Zekanın entegrasyonu ile ilgili karmaşık dinamiklerine dair içgörüler sunmaktadır. Çalışma ayrıca, engeller arasındaki karşılıklı bağımlılıkları belirleyerek, benimseme sürecini daha iyi anlamaya yönelik kapsamlı bir model önermektedir. Bu araştırma, teknoloji benimseme teorilerine katkı sağlamakta ve Bilişim Teknolojileri sektöründe Üretken Yapay Zeka uygulamalarının hayata geçirilmesini kolaylaştırmak için politika yapıcılar ve iş liderlerine rehberlik edecek bir yol haritası sunmaktadır. Ayrıca, Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerdeki Bilişim Teknolojileri sektörü bağlamında, Üretken Yapay Zekanın benimsenmesine ilişkin anlayışı derinleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's evolving technological landscape, Generative Artificial Intelligence (GenAI) has emerged as a transformative component within digitalization processes across industries. In the IT sector, GenAI is increasingly being integrated into operations, yet its adoption presents distinct challenges, particularly for small and medium-sized enterprises (SMEs). This study aims to analyze the factors influencing the adoption of generative AI in SMEs within the IT sector in Türkiye. Using the Interpretive Structural Modeling (ISM) technique, the research examines the relationships between key barriers to AI adoption, offering a systematic understanding of how these barriers interconnect. The empirical analysis is based on data collected from a sample of SME workers, offering insights into the complex dynamics of AI integration. The study also identifies the interdependencies between these barriers, proposing a comprehensive model to better understand the adoption process. The study contributes to the theoretical framework on technology adoption, specifically within the context of generative AI, and provides the roadmap for policymakers and business leaders who want to facilitate AI implementation in the IT sector. This research enhances the understanding of AI adoption in the IT sector, particularly in the context of developing economies like Türkiye.