Beliren yetişkinlerde phubbing davranışı ile yalnızlık ve duygusal zeka düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between phubbing behavior loneliness and emotional intelligence levels in emerging adults
- Tez No: 987475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ARMAĞAN KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Teknolojik gelişmeler iletişim biçimlerini dönüştürmüş; bireylere kolaylık sağlarken aynı zamanda phubbing davranışını da ortaya çıkarmıştır. Sağlıklı sosyal ilişkiler için bu davranışa yönelik farkındalığın artırılması ve ilişkili kavramların incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışma, beliren yetişkinlerde phubbing, yalnızlık ve duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkiyi ve yalnızlık ile duygusal zeka düzeylerinin phubbing üzerindeki yordayıcı etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Bu üç değişkenin, demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığına bakılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde yapılmıştır. Çalışma grubu, uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiş, 18-29 yaş aralığındaki 496 beliren yetişkinden oluşmaktadır. Katılımcılardan“Kişisel Bilgi Formu”,“Genel Phubbing (Sosyotel) Ölçeği”,“UCLA Yalnızlık Ölçeği-Kısa Formu”ve“Duygusal Zeka Özelliği Ölçeği-Kısa Formu”aracılığıyla veriler nicel olarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; phubbing ile yalnızlık arasında pozitif yönlü zayıf düzeyde ilişki, phubbing ile duygusal zeka düzeyi arasında negatif yönlü orta düzeyde ilişki ve yalnızlık ile duygusal zeka düzeyi arasında negatif yönlü orta düzeyde ilişki tespit edilmiştir. Yordayıcılık ilişkilerine bakıldığında yalnızlığın phubbing davranışını düşük düzeyde anlamlı olarak, duygusal zekanın phubbing davranışını orta düzeyde anlamlıolarak yordadığı görülmüştür. Duygusal zeka düzeyinin yalnızlığı güçlü ve anlamlı bir şekilde yordadığı görülmektedir. Diğer bulgulara göre phubbing düzeyi; cinsiyete, yaşa, medeni duruma ve günlük akıllı telefon kullanım süresine göre farklılaşmaktayken çalışma durumuna göre herhangi bir farklılaşma görülmemiştir. Yalnızlık düzeyi; yaşa ve medeni duruma göre farklılaşmaktayken cinsiyete, çalışma durumuna ve günlük akıllı telefon kullanım süresine göre farklılaşmamaktadır. Duygusal zeka düzeyinin ise; yaşa, medeni duruma, çalışma durumuna ve günlük akıllı telefon kullanım süresine göre farklılaştığı ancak cinsiyete göre farklılaşmadığı görülmüştür. Elde edilen bu bulgular literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological advancements have transformed modes of communication; while offering individuals convenience, they have also given rise to phubbing behavior. In order to foster healthy social relationships, it is necessary to raise awareness of this behavior and examine related concepts. The present study aims to investigate the relationships among phubbing, loneliness, and emotional intelligence levels in emerging adults, as well as to examine the predictive effects of loneliness and emotional intelligence on phubbing. It also explores whether these three variables differ according to demographic factors. The research was conducted using a relational survey design. The study group consisted of 496 emerging adults aged 18–29, selected through convenience sampling. Data were collected quantitatively through the“Personal Information Form,”“General Phubbing (Sociotel) Scale,”“UCLA Loneliness Scale– Short Form,”and the“Trait Emotional Intelligence Questionnaire–Short Form.”The findings revealed a weak positive relationship between phubbing and loneliness, a moderate negative relationship between phubbing and emotional intelligence, and a moderate negative relationship between loneliness and emotional intelligence. Regression analyses showed that loneliness was a weak but significant predictor of phubbing, whereas emotional intelligence was a moderately significant predictor. Emotional intelligence was also found to be a strong and significant predictor of loneliness. Additional findings indicated that phubbing levels differed according to gender, age, marital status, and daily smartphone use, but not according to employment status. Loneliness levels differed by age and marital status, but not by gender, employment status, or daily smartphone use. Emotional intelligence levels differed by age, marital status, employment status, and daily smartphone use, but not by gender. These findings were discussed within the framework of the relevant literature.