Deniz ürünleri restoranı çalışanlarının gıda güvenliği konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının araştırılması: İzmir örneği
Investigation of the knowledge, attitude and behaviour of staff of seafood restaurant employees on food safety: The case of Izmir
- Tez No: 987496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN KENDİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bir liman kenti olan İzmir'de denize kıyısı olan ilçeler başta olmak üzere yoğun miktarda deniz ürünleri restoranı bulunmaktadır. Gıda güvenliği açısından risk grubunda bulunan deniz ürünleri oldukça hassas gıdalardır. Ürünleri işleyen ve servis eden personelin gıda güvenliği bilgisi gıda kaynaklı hastalıkların önüne geçebilmek adına oldukça önem taşımaktadır. Bu çalışmada İzmir'de bulunan deniz ürünleri restoranlarında çalışan mutfak ve servis personelinin gıda güvenliği ve sanitasyon hususunda bilgi, tutum ve algı düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma modelinin benimsendiği araştırmada anket tekniği ile veriler toplanmıştır. Yüz yüze gerçekleştirilen anket çalışmasında İzmir ilinde bulunan deniz ürünleri restoranlarında çalışan 80 personelinin bilgi, tutum ve algı düzeyleri ölçülmüştür. Çalışma sonucunda mutfak personelinin servis personeline kıyasla gıda güvenliği ve hijyen konusunda bilgi düzeyinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ancak her iki alandaki personelin de bilgi birikimlerini yeterince uygulamaya dökemedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Izmir, a port city, has a large number of seafood restaurants, especially in districts bordering the sea. Seafood, which is considered a high-risk food in terms of food safety, is a very sensitive food. The food safety knowledge of the staff who process and serve the products is very important in order to prevent foodborne illnesses. This study aims to determine the knowledge, practice, and perception levels of kitchen and service staff working in seafood restaurants in Izmir regarding food safety and sanitation. Data was collected using a quantitative research model and survey technique. In the face-to-face survey, the knowledge, practice, and perception levels of 80 staff members working in seafood restaurants in Izmir were measured. The study found that kitchen staff had a higher level of knowledge about food safety and hygiene compared to service staff. However, it was determined that staff in both areas were unable to sufficiently apply their knowledge.