Türkiye'de 2019-2023 yılları arasında kelam alanındaki yüksek lisans tezlerinin incelenmesi
An analysis of master's theses in the Islamic theology in Turkey between the years 2019-2023
- Tez No: 987499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 2019-2023 yılları arasında Türkiye'deki üniversitelerde kelâm alanında yazılmış yüksek lisans tezleri incelenmiştir. Çalışmanın amacı, kelam alanında panoramik bir bakış açısı ortaya koyarak araştırmacılara konu seçiminde yardımcı olmaktır. Eksikliklerden muaf olmadığını düşündüğümüz bu çalışmanın Kelam alanındaki çalışmalara bir nebze de olsa katkıda bulunacağını umut ediyoruz. Çalışma, giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, yöntemi, kapsamından bahsedilmiştir. Birinci bölümde tespit edilen tezler ele aldıkları başlığa göre incelenmiştir. İkinci bölümde tespit edilen tezler konularına göre analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde tezler yıllara göre değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise cinsiyet ve üniversiteye göre tezlerin dağılımı ele alınmıştır. Sonuç kısmı ile çalışma neticelendirilmiştir. Veri kaynağı olarak Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi'nde yayımlanan tezler taranmış; tespit edilen 401 adet yüksek lisans tezinde doküman analizi yöntemiyle değerlendirme yapılmıştır. Bu tezler ele aldığı başlık, konu, yıl, cinsiyet ve üniversiteye göre gruplandırılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, 2023 yılı elli dokuz adet tez ile kelam alanında en az tez yazılan yıl olurken 2019 yılı ise en çok tez yazılan yıl olmuştur. Kelâm alanındaki tezlerin büyük çoğunluğunun usûl-i selâse bağlamında ilahiyyat alanında yoğunlaştığı tespit edilmiştir. En az araştırma yapılan konunun ise mead bahsi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, 2020 yılı sonrası dönemde güncel meselelere ve kavram araştırmalarına yönelik çalışmalarda belirgin bir artış gözlemlenmiştir. Bu bulgular, güncel akademik ilgi alanlarının Kelâm disiplini içindeki dönüşümünün sinyallerini vermenin yanı sıra kelam ilminin dönemin ihtiyaçlarına, sorunlarına cevap verme gayretinin neticesidir. Yine de hızlı değişen ve gelişen dünyada kelam ilminin bu konulara klasik dönem konularından daha çok ağırlık vermesi elzemdir. Çünkü kelam ilmi İslam'ın temel meselelerini ele alan bir ilim dalıdır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the master's theses written in the field of islamic theology at universities in Turkey between 2019 and 2023 are analysed. The aim of the study is to provide a panoramic perspective on theology and to help researchers in choosing a topic. We hope that this study that we think is not free from defects will contribute to the studies on islamic theology to some extent. The study consists of an introduction and four chapters. In the introduction, the purpose, method and scope of the study were mentioned. The theses stated in the first chapter were analysed according to their titles. In the second chapter, the theses were analysed as to their subjects. In the third chapter, theses were analysed as to the years. In the fourth part, the distribution of theses according to gender and university was discussed. The study is completed with the conclusion part. As a data source, the theses published in the National Thesis Center of the Council of Higher Education were scanned and 401 master's theses were evaluated by document analysis method. These theses were grouped according to the title, subject, years, gender and university. In line with the findings obtained, 2023 was the year during which the least number of theses were written in the field of islamic theology with fifty-nine theses, while 2019 was the year during which the most theses were written. It has been determined that the majority of the theses on islamic theology are concentrated in the field of theology in the context of usul-i selâse. It turned out that the least researched topic is that of afterdeath. In addition, in the period after 2020, a significant increase was observed in the studies on current issues and concept research. These findings signal the transformation of current academic interests within the discipline of islamic theology as well as the result of the discipline of islamic theology's endeavour to respond to the needs and questions/problems of the period. Nevertheless, in a rapidly changing and developing world, it is essential for the discipline of islamic theology to emphasise these issues than the classical period. Because the discipline of islamic theology is a discipline that deals with the basic issues of Islam.