Türkiye'de 2000-2023 yılları arasında ilkokul matematik eğitimi-öğretimi alanında yapılan lisansüstü eğitim tezlerinin incelenmesi
An Analysis of graduate education theses in the field of primary school mathematics education-teaching in Turkey between 2000 and 2023
  1. Tez No: 910796
  2. Yazar: MERVE SAVAŞÇI ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırmanın ana amacı Türkiye'de 2000-2023 yılları arasında matematik eğitimi ve öğretimi ile ilgili yapılan Lisansüstü Eğitim Tezlerinin eğilimlerinin belirlenmesidir. Bu amaca yönelik olarak bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi deseni tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında Lisansüstü Eğitim Tezlerinin 2000-2023 yılları arasında tamamlanmış olması, tezlerin Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Tez Merkezi veri tabanından ulaşılabilir olması, ilkokul matematik eğitimi ve öğretimi ile ilgili olması çalışma grubunun belirlenmesinde dikkat edilen ölçütlerdir. Belirtilen ölçütler doğrultusunda 2000-2023 yılları arasında ilkokul matematik eğitimi ve öğretimi konularını içeren 342 lisansüstü eğitim tezine ulaşılmış ve araştırma kapsamında bu çalışmalar incelenmiştir. Çalışmalar, araştırmacı tarafından geliştirilen ''Tez İnceleme Formu'' kullanılarak incelenmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz kullanılarak frekans ve yüzde değerleri tablolar, grafikler ve şekiller halinde sunulmuştur. Elde edilen verilerin analizleri sonucunda ilkokul matematik eğitimi ve öğretimi ile ilgilitezlerin en fazla 2019 yılında yayımlandığı, en fazla çalışma yapılan üniversitenin Gazi Üniversitesi olduğu,en fazla yüksek lisans tezi türünde çalışmanın yapıldığı, yayım dili olarak genellikle Türkçenin kullanıldığı ve daha çok İstanbul ilinde çalışmaların yapıldığı görülmüştür. Çalışmaların büyük bir çoğunluğunun nicel araştırma yöntemi ve ilişkisel tarama modeliyle tasarlandığı belirlenmiştir. Tezlerde istatistiksel analizlerin sıklıkla kullanıldığı, veri toplama aracı olarak ise çoğunlukla test, ölçek ve yarı yapılandırılmış görüşme formunun kullanıldığı belirlenmiştir. Örneklem olarak çoğunlukla öğrencilerin ve özellikle de 4.sınıf öğrencilerin seçildiği belirlenmiştir. Çalışmaların çoğunluğunda hem geçerlik hem de güvenirlik çalışmalarının yapıldığı; öneri olarak ise genellikle araştırmacılara, uygulayıcılara ve politika yapıcıların hepsine yönelik önerilerde bulunulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to determine the trends of postgraduate theses related to mathematics education and teaching in Turkey between 2000 and 2023. For this purpose, the study employs a qualitative research method using document analysis design. The criteria for selecting the study group were that the postgraduate theses must be completed between 2000 and 2023, be accessible through the Council of Higher Education (YÖK) Thesis Center database, and focus on primary school mathematics education and teaching. In accordance with these criteria, 342 postgraduate theses related to primary school mathematics education and teaching from 2000 to 2023 were reviewed. The theses were examined using a“Thesis Review Form”developed by the researcher. Descriptive analysis was used in the data analysis, and frequency and percentage values were presented in tables, charts, and figures. The analysis of the data revealed that the highest number of theses on primary school mathematics education and teaching was published in 2019, with the most research conducted at Gazi University. The majority of the studies were master's theses, with Turkish as the predominant language of publication. The majority of the research was carried out in Istanbul. It was found that most of the studies employed quantitative research methods and the relational survey model. Statistical analyses were frequently used in the theses, with test, scale, and semi-structured interview forms being the most commonly used data collection tools. The sample predominantly consisted of students, especially 4th-grade students. It was also determined that validity and reliability studies were conducted in most of the theses, and the recommendations were generally directed at researchers, practitioners, and policymakers.