Üniversite öğrencilerinin mutluluk korkusunu yordayan faktörler: Akılcı olmayan inançlar ve duygusal ayrımlaşma
Predictors of fear of happiness in university students: Irrational beliefs and emotional differentiation
  1. Tez No: 987515
  2. Yazar: BURAK TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM SATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinin mutluluk korkuları, akılcı olmayan inançları ve duygusal ayrımlaşmaları arasındaki ilişkiyi incelemek ve üniversite öğrencilerinin mutluluk korkularını yordamada akılcı olmayan inançlar ve duygusal ayrımlaşmanın rolünü belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma grubu Türkiye'nin farklı illerindeki çeşitli üniversitelerde eğitimlerine devam eden 18 yaş üzerindeki gönüllü katılımcılardan oluşmaktadır. Araştırmaya 176 kadın (%54.3) ve 148 erkek (%45.7), toplamda 324 üniversite öğrencisi katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalamalarının 21.39 olduğu belirlenmiştir (SS = 2.95). Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Mutluluk Korkusu Ölçeği, Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği-Kısa Formı ve Chabot Duygusal Ayrımlaşma Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Veriler IBM SPSS 27 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma değişkenlerinin demografik değişkenlere göre farklılaşma durumunu analiz etmek amacıyla Bağımsız Örneklem t Testi, değişkenler arasındaki korelasyonel bağları incelemek amacıyla Pearson Korelasyon Testi ve bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenleri yordama durumunu test etmek amacıyla çok yönlü doğrusal regresyon analizine başvurulmuştur. Araştırma sonucunda ilişkisi olmayan bireylerin mutluluk korkularının anlamlı biçimde yüksek olduğu görülmüştür. Mutluluk korkusu cinsiyet, yaş ve sosyoekonomik düzeye göre anlamlı biçimde farklılaşmamıştır. Bireylerin akılcı olmayan inançları; cinsiyet, yaş, sosyoekonomik düzey ve ilişki durumuna göre anlamlı biçimde farklılaşmamıştır. Yüksek düzey sosyoekonomik düzey bildiren katılımcıların duygusal ayrımlaşma düzeylerinin, orta ve düşük sosyoekonomik düzey bildiren katılımcılardan anlamlı biçimde yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Duygusal ayrımlaşma; cinsiyet, yaş ve ilişki durumuna göre anlamlı biçimde farklılaşmamıştır. Değişkenler arası ilişki incelendiğinde mutluluk korkusu ve akılcı olmayan inançlar arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Mutluluk korkusu ve duygusal ayrımlaşma arasında negatif ve anlamlı; akılcı olmayan inançlar ve duygusal ayrımlaşma arasında da negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Yapılan regresyon analizi sonucunda akılcı olmayan inançlar ve duygusal ayrımlaşmanın, mutluluk korkusunun anlamlı yordayıcıları olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ilgili literatür ışığında tartışılmış ve gelecek yıllarda yapılacak araştırmalar için araştırma ve uygulamacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between fear of happiness, irrational beliefs, and emotional differentiation among university students, and to determine the role of irrational beliefs and emotional differentiation in predicting university students' fear of happiness. The research group consisted of voluntary participants over 18 years of age who were continuing their education at various universities across different cities in Turkey. A total of 324 university students, comprising 176 females (54.3%) and 148 males (45.7%), participated in the study. The mean age of the participants was determined to be 21.39 (SD=2.95). Data were collected using the Personal Information Form, Fear of Happiness Scale, Irrational Beliefs Scale-Short Form and Chabot Emotional Differentiation Scale. Data analysis was performed using IBM SPSS 27 statistical software. To analyze the differentiation status of the research variables based on demographic variables, an Independent Samples t-Test was applied; to examine the correlational relationships between the variables, a Pearson Correlation Test was utilized; and to test the predictive status of the independent variables on the dependent variables, a multiple linear regression analysis was employed. The findings revealed that individuals in non-relational statuses had significantly higher levels of fear of happiness. Fear of happiness did not significantly differ based on gender, age, or socioeconomic status. Participants' irrational beliefs did not significantly differ based on gender, age, socioeconomic status, or relationship status. It was found that participants reporting a high socioeconomic status had significantly higher levels of emotional differentiation compared to those reporting middle and low socioeconomic statuses. Emotional differentiation did not significantly differ based on gender, age, or relationship status. When examining the relationships among variables, a positive and significant correlation was found between fear of happiness and irrational beliefs. A negative and significant correlation was determined between fear of happiness and emotional differentiation, as well as between irrational beliefs and emotional differentiation. The results of the regression analysis indicated that irrational beliefs and emotional differentiation were significant predictors of fear of happiness. The findings of the study were discussed in light of the relevant literature, and recommendations were offered to researchers and practitioners for future studies.