Sorgulamaya dayalı uygulamaların karma-meta yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of inquiry-based practices with mixed-meta method
  1. Tez No: 987514
  2. Yazar: GİZEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ BATDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, eğitimde sorgulamaya dayalı uygulamaların [SDU] karma-meta yöntemi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak 2005-2025 yıllarını kapsayan meta-analiz boyutunda 78 nicel çalışma, meta-tematik analiz boyutunda 46 nitel çalışma analiz edilmiştir. Araştırmanın meta-analiz boyutunda eğitimde SDU'nun akademik başarı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Meta-analiz boyutunda istatistiksel hesaplamalar sonucunda sorgulamaya dayalı uygulamaların akademik başarıya olumlu yönde ve çok geniş düzeyde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır(g=1,110). Moderatör analizi sonucunda çalışmalarda SDU'nun akademik başarı üzerindeki etkisinin belirlenen öğretim kademeleri, uygulama süresi, disiplin alanları, örneklem büyüklüğü ara değişkenleri bağlamında anlamlı değişkenlik göstermediği, sorgulama türü ara değişkeninin etkisinin ise anlamlı düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın meta-tematik analiz boyutunda gerçekleştirilen içerik analizi doğrultusunda“SDU'nun 21. Yüzyıl becerilerine katkısı, SDU'nun bilişsel becerilere katkısı, SDU'nun duyuşsal ve sosyal becerilere katkısı, SDU'da öğrenme ortamının özellikleri ve SDU'daki olumsuz yönler ve iyileştirme önerileri”temaları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar neticesinde, SDU'nun öğrenenlerin 21. Yüzyıl becerilerinin gelişimini sağlamakla birlikte bilişsel anlamda birçok farklı becerinin kazanılması ve geliştirilmesine katkı sunan uygulamalar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca SDU ile öğrencilerin sosyal ve duyuşsal beceriler kapsamında birçok kazanım elde ettiği görülmüştür. İncelenen farklı sorgulama uygulamalarında, uygulama sürecine ilişkin öne çıkan önemli özellikler tespit edilmiştir. Öte yandan, katılımcı görüşlerinden uygulamaların olumsuz yönlerine ilişkin sonuçlara ulaşılmış olup, uygulamaların iyileştirilmesine yönelik öneriler yapıldığı tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında meta-analiz ile meta-tematik analiz kapsamında ulaşılan sonuçların birbirleri ile tutarlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate inquiry-based practices [IBP] in education using the mixed-meta method. To this end, 78 quantitative studies were analysed in the meta-analysis dimension and 46 qualitative studies were analysed in the meta-thematic analysis dimension, covering the period from 2005 to 2025. In the meta-analysis dimension of the study, the effect of IBP in education on academic achievement was examined. Statistical calculations based on meta-analysis have concluded that inquiry-based applications have a positive and widespread impact on academic achievement. As a result of the moderator analysis, it was concluded that the effect of IBP on academic achievement did not show significant variability in terms of the determined teaching levels, implementation period, disciplinary areas, and sample size variables, while the effect of the inquiry type variable was significant. Based on the content analysis conducted in the meta-thematic analysis dimension of the study, the following themes were identifed:“IBP's contribution to 21st century skills, IBP's contribution to cognitive skills, IBP's contribution to affective and social skills, features of the learning environment at IBP, and negative aspects of IBP and recommendations for improvement”. As a result of the findings, it was determined that IBP practices contribute to the development of 21st century skills in learners, as well as the acquisition and development of many different cognitive skills. Additionally, it was observed that students gained many social and emotional skills through IBP. In the different inquiry applications examined, important features related to the implementation process were identified. On the other hand, findings related to the negative aspects of the practices were obtained from the participants' opinions, and it was determined that suggestions were made for improving the practices. It was concluded that the results obtained through meta-analysis and meta-thematic analysis within the scope of the research were consistent with each other.