Farklı dönemlerde uygulanan potasyum klorür ve potasyum nitratın patates (Solanum tuberosum l.)'in verimi ve yumru kalitesi üzerine etkisi
The effect of potassium chloride and potassium nitrate on tuber yield and tuber quality of potato (Solanum tuberosum l.) at different application times
- Tez No: 987563
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, farklı büyüme dönemlerinde uygulanan farklı potasyum kaynaklarının patatesin bitki gelişimi, yumru verimi ve yumru kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2024 yılında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi'nde yürütülmüştür. Deneme, potasyum kaynakları (Potasyum klorür ve potasyum nitrat) ana parsellere ve uygulama zamanları (yumru oluşum başlangıcı, yumru oluşum dönemi, yumru büyütme başlangıcı, yumru büyütme dönemi, yumru olgunlaşma dönemi) alt parsellere gelecek şekilde tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışma sonucunda, uygulama zamanları ile kaynak x uygulama zamanı incelenen tüm parametreler (tek yumru ağırlığı hariç) üzerinde önemli olurken; potasyum kaynağı verim ve kalite özellikleri üzerinde önemli olmuştur. Potasyum nitrat genel olarak yumru ağırlığını ve kalite özelliklerini iyileştirmiştir. KNO3 kaynağı yumru verimi üzerine daha etkili olmuş ve en yüksek yumru verimi 3130.3 kg/da ile yumru büyütme başlangıcı (U3) döneminden elde edilmiştir. Sonuç olarak, potasyum kaynağı ve potasyum uygulama dönemi patates üretiminde yüksek verim ve kaliteye ulaşmak için kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2024 at Niğde Ömer Halisdemir University, Faculty of Agricultural Sciences and Technologies, to determine the effects of different potassium sources applied at various growth stages on the plant growth, tuber yield, and tuber quality of potato. The experiment was arranged in a randomized complete block split-plot design with four replications, where potassium sources (potassium chloride and potassium nitrate) were assigned to the main plots and application timings (tuber initiation, tuber set, early tuber bulking, tuber bulking, and tuber maturation) were assigned to the subplots. According to the results, application timing and the interaction between potassium source and application timing significantly affected all investigated parameters except for single tuber weight, while potassium source alone had a significant effect on yield and quality. Potassium nitrate generally improved tuber weight and quality characteristics. The KNO₃ source had a greater effect on tuber yield, and the highest tuber yield (3130.3 kg da⁻¹) was obtained from the early tuber bulking stage (U3). In conclusion, potassium source and application timing are critical factors for achieving high yield and quality in potato production.