Karakaşzâde Ömer Efendi ve Mir'atü'l-Uşşâk adlı eseri (inceleme- karşılaştırmalı metin- sözlük- dizin)
Karakaşzâde Ömer Efendi and her work titled Mir'atü'l-Uşşâk (examination- comparative text- dictionary- index)
  1. Tez No: 987565
  2. Yazar: ÖZLEM ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT ÇALKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
XVII. yüzyıl müelliflerinden olan Karakaşzâde'nin hayatı hakkında sınırlı bilgi bulunmamaktadır. Ancak Mir'atü'l-Uşşâk adlı eserinden hareketle onun 983/1575-76'de Bursa ҆da doğduğu ve 1047-48/1637-38'de vefat ettiği bilinmektedir. Osmanlı Müellifleri'nde, Tuhfe-i Nâilî'de Karakaşzâde Ömer'e ait Divan, Nûrü'l-Hüdâ ve Mir'atü'l-Uşşâk adlı eserlerin bulunduğu belirtilmekle birlikte, Divan'ı günümüze ulaşmamıştır. Çalışmamıza konu olan Karakaşzâde Ömer'in Mir'atü'l-Uşşâk adlı eseridir. Dört bab ve bir hatime hâlinde, nazım-nesir karışık olarak kaleme alınan dinî-ahlaki eserde; Hz. Âdem'in yaratılışı, ilahi aşk ve tarifi, Hz. Süleyman ve karınca kıssası, dünyanın faniliği, hırs, cömertlik, kaza ve kader, hadis-i erbain ve surelerin faydaları ile çeşitli duaların yer aldığı pek çok konu yer almaktadır. Bu çalışma; giriş, üç bölüm, sonuç, tercümeler, sözlük, dizin ve eklerden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, dönemin genel özellikleri ile bu türdeki eserler hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde müellifin hayatı, edebî kişiliği ve eserlerine dair bilgiler aktarılmıştır. İkinci bölümde Mir'atü'l-Uşşâk'ın incelemesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, eserin nüshalarının tavsifi ve değerlendirilmesine yer verilmiştir. Ardından sonuç bölümünde yapılan çalışmadan hareketle elde bulgular ortaya konulmuştur. Son olarak eserin mukayeseli metnine yer verilmiştir. Metnin daha iyi anlaşılabilmesi için gerekli tercümeler yapılmış, sözlük ve dizin hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There is limited information available about the life of Karakaşzâde, a 17th-century author. However, based on his work Mir'at-ül-Uşşâk, it is known that he was born in Bursa in 983/1575-76 and died in 1047-48/1637-38. While Ottoman Authors and Tuhfe-i Nâilî mention the existence of Divan, Nûr'ül-Hüdâ, and Mir'at'ül-Uşşâk attributed to Karakaşzâde Ömer, his Divan has not survived to the present day. The subject of our study is Karakaşzâde Ömer's work, Mir'at-ül-'Uşşâk. Written in a mixed verse and prose style, this religious and moral work, consisting of four chapters and a conclusion, contains numerous topics including the creation of Adam, divine love and its definition, the story of Solomon and the ant, the transience of the world, greed, generosity, fate and destiny, the benefits of hadiths and surahs, and various prayers. This study consists of an introduction, three chapters, a conclusion, translations, a glossary, an index, and appendices. The introduction provides information about the general characteristics of the period and works of this type. The first chapter presents information about the author's life, literary personality, and works. The second chapter analyzes Mir'at-ül-Uşşâk. The third chapter describes and evaluates the manuscripts of the work. The findings obtained from the study are then presented in the conclusion section. Finally, a comparative text of the work is included. Necessary translations have been made, and a glossary and index have been prepared to facilitate a better understanding of the text.