Differential gene expression of pnces A4 in populus nigra
Populus nıgra'da pnces A4' ün diferansiyel gen ifadeedilmesi
  1. Tez No: 987597
  2. Yazar: RAİTHA AKKAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Populus nigra L., nehir kıyısı ekosistemlerinde en kritik öncü ağaç türü olmaya borçludur ve ekolojik ve ekonomik olarak zorunlu hızlı büyüyen türler olarak kabul edilir. Ayrıca, biyokütle ve biyoenerji kullanımı ve“selüloz içeriği”özelliğinin manipülasyonu için harika bir ağaç türüdür. Fosil yakıtlardan elde edilen sınırlı enerji kaynakları, Populus nigra'nın büyük bir aday olduğunu gösterdiği alternatif verimli biyokütle mahsulleri gerektirir. Bu çalışmada, Populus nigra L'de selüloz ile ilgili CESA (selüloz sentaz) ikincil hücre duvarı ile ilgili“PnCesA4”alt birim gen ifadesi araştırıldı. CESA alt birimlerini içeren selüloz sentaz kompleksi (CSC),“CesA4/ 7 ve 8”ikincil hücre duvarı regülasyonu ve tutulumu için henüz tam olarak keşfedilmemiştir. Böylece, CESA ikincil hücre duvarı ile ilgili alt birim genlerinden Populus nigra'da tek kopya selülaz sentaz geni olan PnCesA4 alt birim geninin ifade edimesi araştırıldı. PnCesA4 gen ifadesine ek olarak, Taşkıran (2020) tarafından sağlanan veriler kullanılarak bu genin UGPase ve SuSy aktivitesi, büyüme ve selüloz karakterleriyle olan ilişkileride etraflıca araştırıldı. Çalışmanın sonuçları şaşırtıcı bir şekilde beklenenin aksine PnCesA4 gen ifade seviyeleri ile büyüme özellikleri (boy ve Çap) arasında negatif korelasyonlar bulundu. Ayrıca ilginç bir şekilde PnCesA4 gen ifadesi, selüloz içeriği veya selüloz sentezleyen enzimler ile ilişkili olmadığı görüldü. Buluan bu sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde, bu genin bulunduğu biyokimyasal yolakda daha karmaşık bir düzenleme ve CesA4 alt birimi için henüz bilinmeyen daha benzersiz bir işlevi olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Populus nigra L. owes to be the most critical pioneer tree species in riparian ecosystems and is considered an ecologically and economically-wise imperative fast-growing species. Moreover, it is a great tree species for biomass and bioenergy utilization and cellulose content manipulation. The limited energy resources from fossil fuels demand an alternative efficient biomass crop, where Populus nigra shows to be a great candidate. In this study, the CesA (cellulose synthase) secondary cell wall-related CesA4 subunit gene expression (PnCESA4) and its relation to cellulose were investigated in Populus nigra L. The cellulose synthase complex (CSC) involving the CESA subunits, PnCesA4/ 7/ and 8, for secondary cell wall regulation and involvement, was not yet fully discovered. Thus, from the CesA secondary cell wall-related subunit genes the expression of the PnCesA4 subunit gene, which is the only single-copy cellulose synthase gene, was investigated in Populus nigra trees. In addition to PnCesA4 gene expression, its relation to UGPase and SuSy activity, and growth data which were provided by Taşkıran (2020) were explored to understand the relationship among cellulose-related traits. The results of the study surprisingly are in contrary to what was expected that is, there were negative correlations between PnCesA4 gene expression levels and growth traits (Height and Diameter). Moreover, interestingly PnCesA4 gene expression was not correlated with cellulose content or cellulose synthesizing enzymes. These outcomes taken altogether, indicate in owing to a more complicated regulation in the pathway that is taking place, and a more unique functional role for the PnCesA4 subunit that is yet to be known.