Konaklama işletmelerinin iç kontrol sistemlerinde etkinliğin arttırılması ve otomasyon imkanları
Increasing the efficiency of inner control systems in accommodation establishments and automation
  1. Tez No: 98762
  2. Yazar: SELDA ÇATAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADEM ÇABUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 382
Özet
ÖZET Yapılan bu çalışmada, işletmelerdeki iç kontrol sistemi tüm yönleriyle ele alınmış ve konaklama işletmelerinde iç kontrol sistemi ve otomasyon imkanları konulan doğrultusunda bir çerçeve oluşturulmuştur. Ayrıca konaklama işletmelerinde iç kontrol sisteminin etkinliğinin arttırılması ve otomasyon imkanlarının işletme yönetimi üzerindeki yarattığı etkilere yönelik değerlendirmelere de yer verilmiştir. Konaklama işletmelerinde iç kontrol sisteminin etkinliğinin arttırılması ve otomasyon imkanlarından faydalanma işletmenin üst yönetiminin sorumluluğundadır. Yönetimin iç kontrolü kurma ve geliştirme sürecindeki etkinliği işletmedeki hata ve hile olasılıklarını azaltacaktır. Birinci bölümde, konaklama işletmelerinde etkin bir iç kontrol sistemine temel olması açısından öncelikle muhasebe sistemi incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde işletmelerdeki iç kontrol sistemi ve iç kontrol sisteminin amaçlan, unsurları ayrıntılı olarak analize tabi tutulmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümü; Konaklama İşletmelerinde İç Kontrol Sisteminin Değerlendirilmesi ve Etkinliğin Arttırılması başlığı altında; işletmede iç kontrol sisteminin etkinliğini etkileyen konular aşama aşama açıklanmış ve konaklama işletmelerinde iç kontrol sisteminin etkinliğinin arttırılmasında rol oynayan bütün temel kontroller incelenmiştir. Üçüncü bölümde, konaklama işletmelerinde otomasyon ve otomasyonun iç kontrol sisteminin etkinliğinin arttırılmasındaki rolü başlığı ile; otomasyonun işletmenin yönetim biçiminde ve kontrol sistemi üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Böylece işletmedeki etkin bir iç kontrol sistemi ve otomasyon olanaklarından faydalanma etkinliği ile beraber, işletmedeki hata ve hilelerin en kısa zamanda bulunabileceği ve yine en kısa zamanda düzeltme işlemlerinin yapılabileceği vurgulanmıştır. Uygulamaya yönelik olan son bölümde ise; konaklama işletmelerinde iç kontrol sisteminin etkinliğini değerlemeye yönelik çalışmalar yapılmış ve elde edilen bulgular ışığında söz konusu iç kontrol sisteminin etkinliğinin otomasyon olanakları ile birlikte nasıl arttırılabileceği konusunda saptamalar geliştirilmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Internal control systems in organizations have been examined in this study and a frame has been prepared for this system and automation possibilities. In addition to this, an evaluation has been established to increase the efficiency of internal control systems and the effects of automation possibilities createdon company management. It is the responsibility of top managem ent to increase the effectiveness of internal control systems and to benefit from automation possibilities in accommodation establishments. The effectiveness of management in the process to establish and improve internal control system will decrease the number of errors and discourage frauds in the company. In the first chapter, accounting system has been evaluated as a base to an effective internal system. On the other hand, an internal control system, objectives components in an organizastion have been analysed in detail. In the second chapter, with headings like Evaluation of Internal Control System and Increasing Effectiveness of The System. Subjects which affect the efficiency of internal control systems in businesses have been gradually defined and all order main controls which play important roles to increase the efficiency of internal control systems have been investigated in these establishments. In the third chapter with the headings like The Role of Automation in Businesses and in increasing the effectiveness of Internal Control System. The effects of automation on managerial method and control system have been analyzed. In the last chapter which is about the applications, studies have been conducted to evaluate the efficiency of an internal control system in accommodation establishments and in the light of these findings, recommendations have been proposed to increase the efficiency of internal control system together with automation possibilities. IV