Metallerde öngerinmenin yorulma ömrüne etkisi
Prestrain effect on fatigue life in metals
  1. Tez No: 987631
  2. Yazar: GİZEM SALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, metallerde öngerinmenin yorulma ömrü üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, tekerlek jant disklerinde farklı kalınlıklara (6 mm ve 8 mm) sahip numuneler için çok aşamalı pres prosesleri sayısal olarak modellenmiş ve bu süreçler sonucunda oluşan öngerinme seviyeleri nicel olarak belirlenmiştir. Öngerinmenin yorulma ömrüne etkisini analiz edebilmek amacıyla, viraj yorulma testi koşullarını temsil eden simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Simülasyonlardan elde edilen minimum ve maksimum gerilme değerleri, Marin düzeltme katsayıları kullanılarak düzeltilmiş ve elde edilen veriler Basquin eşitliği ile ilişkilendirilerek yorulma ömrü tahminleri yapılmıştır. Bu hesaplamalar sonucunda, öngerinmenin sağladığı iyileşme katsayıları belirlenmiş ve kalınlık değişiminin bu katsayılar üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Bulgular, öngerinmenin yorulma dayanımını artırmada etkili olduğunu göstermektedir. İnce kesitli numunelerde, öngerinme oranındaki ve çekme dayanımındaki artışın daha belirgin olması, yorulma ömründeki artışı da yükseltmiştir. Buna karşılık, kalın kesitli örneklerde öngerinme etkisi, plastik deformasyonun daha küçük alanda oluşmasıyla daha düşük seviyede olmuştur. Sonuç olarak, öngerinme uygulaması jant disklerinde yorulma ömrünü artırmada önemli ve uygulanabilir bir yöntem olarak değerlendirilmektedir. Ancak bu etkinin büyüklüğü, malzeme kalınlığı, presleme parametreleri ve plastik deformasyon dağılımı gibi değişkenlere bağlıdır. Bu nedenle, üretim süreçlerinde öngerinme miktarlarının hassas olarak kontrol edilmesi ve proses parametrelerinin buna göre optimize edilmesi, optimum yorulma dayanımı eldesi açısından kritiktir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of prestrain on the fatigue life of metals. Multi-stage press processes were numerically modeled for wheel rim disks with different thicknesses (6 mm and 8 mm), and the resulting pre-strain levels were quantitatively determined. To evaluate the impact of prestrain on fatigue life, simulations representing cornering fatigue test conditions were conducted. The minimum and maximum stress values obtained from these simulations were corrected using Marin modification factors, and the results were correlated with the Basquin equation to estimate fatigue life. Based on these calculations, improvement factors due to pre-straining were determined, and the influence of thickness variation on these factors was evaluated. The findings indicate that prestrain is an effective mechanism for enhancing fatigue strength. In thinner specimens, the higher pre-strain ratio and the more significant increase in ultimate tensile strength resulted in greater improvements in fatigue life. In contrast, in thicker specimens, the effect of prestraining was more limited due to the concentration of plastic deformation within a smaller region. In conclusion, prestrain effect is considered an important and applicable method for improving the fatigue life of wheel rim disks. However, the magnitude of its effect depends on variables such as material thickness, press parameters, and the distribution of plastic deformation. Therefore, precise control of pre-strain levels during manufacturing and the optimization of process parameters in accordance with these levels are crucial for achieving optimal fatigue strength.