Metallerde talaş kaldırma yığma ağız oluşumu ve takım ömrü ile yüzey pürüzlülüğüne etkileri
  1. Tez No: 67423
  2. Yazar: ABDURRAHMAN SELVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Yığma ağız, bir metal kesme takımının talaş yüzeyine bağlı olan sertleştirilmiş iş parçasının bir başlığı olarak tarif edilebilir. Sürtünme katsayısı yüksek olursa, takım ve talaş arasında yığma ağızı başlatan bir bağ meydana gelebilir. Kesme işlemi esnasında bir yığma ağızın oluşumu, işlenen yüzeyin düzgünlüğü, takım aşınması ve talaş oluşum şekli gibi talaşlı işlemede önemli bir etkiye sahiptir. Birçok araştırmacı, yığma ağızın oluşumuna etkisi olan kesme hızı, kesme sıcaklığı, pekleşme ve takım yüzü ile iş malzemesi arasındaki yapışma özelliği gibi değişik önemli faktörleri incelediler. Bu çalışmada, alüminyumun işlenmesinde yığma ağız oluşumunu ve onun takım ömrü ile yüzey pürüzlülüğüne etkileri araştırılmıştır. Bu amaçlar için, alüminyum iş parçası, sert metal kesme takımı ve HSS takımı ile tornalandı. Talaşlı işleme esnasında kesme hızlan değişkendi ve kesme derinliği ile ilerlemeler sabitti. İşlemler universal torna tezgahında gerçekleştirildi. Bu araştırmanın sonucunda belirlenmiştir ki, alüminyumun işlenmesi esnasında meydana gelen yığma ağız oluşumunda en önemli parametre kesme hızıdır. Talaşlı işlemede yüksek hızlara çıkıldığında yığma ağız meydana gelmez. Ayrıca, talaşın takım yüzeyi boyunca akarken, yüzey üzerinde yapışan yığma ağızın, yüzeyden kopan küçük parçacıklarının etkisi ile kesme takımım ve iş parçası yüzeyini bozduğu görülmüştür. Aşman kesme takımına ve yığma ağız oluşumuna ait olan mikro fotoğraflar çekilmiş ve kesme hızı ile yüzey pürüzlülüğü arasındaki ilişki elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The built-up edge (BUE) may be defined as a cap of work hardened material to the rake face of a metal cutting tool. When the coefficient of friction is high a bond between the tool and chip may occur to initiate the built-up edge. The formation of a built-up edge during the cuttting process has significant influence on machining phenomena such as machined surface integrity, tool wear and chip formation pattern. Many workers have pointed out several important factors influencing the BUE;cutting speed, cutting temperature, strain hardening and the adhesional property between the tool face and the work material. İn this study, during machining of aluminium the formation of BUE and its influences of tool life and surface roughness have been researched. For these purposes, alurnminium part, 33 mm, has been turned by using hard metal and HSS cutting tool. During machining cutting speeds were variable and depth of cuts and feeds were constant. Operations have been realized on the universal late. At the end of this research, it has been determined that during machining of aluminum BUE forms, cutting speed is he the most important parameter on this formation, and BUE doesn't occur when the machining with high speed is carried out. İn addition, it has been also seen that during flowing along with the chip, BUE destroyes to the cutting tool and workpiece surface by breaking out a bit of the part and adhesing on the surface. Some micro photographs belong to BUE formation, destroyed cutting tool by it have been taken. And also the relation of surface roughnees with cutting speed has been obtained.