Biyokütle enerji santrallerinde tehlikelerin belirlenmesi ve risk değerlendirmesi
Determination of hazards and risk assessment in biomass energy plants
  1. Tez No: 987667
  2. Yazar: EMRULLAH BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Nüfusun hızla artması ve teknolojinin gelişimi, enerjiye duyulan ihtiyacın her geçen gün daha da artmasına yol açmıştır. Bu artan talep, fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi hızlandırmıştır. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında biyokütle enerjisinin popülaritesi ise her geçen gün artmaktadır. Ancak,“çok tehlikeli”(NACE:35.11.19) sınıfında değerlendirilen biyokütle enerji santrallerinde iş sağlığı ve güvenliği açısından karşılaşılan tehlikelerin tespit edilmesi ve bu tehlikelerle ilgili kapsamlı bir risk değerlendirmesi yapılması önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu amaçla bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Biyokütle enerjisi, çevre dostu ve sürdürülebilir enerji kaynaklarından biri olarak dikkat çekmekte, ancak bu alanda çalışan işçiler için çeşitli sağlık ve güvenlik riskleri barındırmaktadır. Bu çalışma, biyokütle enerji santrallerinde çalışan işçilerin biyokütle enerjiye yönelik düşüncelerini, çalışma koşullarıyla ilgili değerlendirmelerini ve iş güvenliği önlemleri hakkındaki görüşlerini ortaya koymak amacıyla tasarlanmıştır. Anket, santrallerdeki fiziksel, kimyasal ve biyolojik risk faktörlerine dair çalışanların algılarını ölçmeyi amaçlamış, aynı zamanda kişisel koruyucu donanım (KKD) kullanımının etkinliği, iş güvenliği eğitimlerinin gerekliliği ve sağlanan güvenlik önlemlerinin yeterliliği üzerine sorular içermiştir. Katılımcıların, çalışma ortamında karşılaşılan fiziksel, kimyasal, biyolojik ve işletme sırasında ortaya çıkan tehlikelerle ilgili görüşleri değerlendirilmiştir. Araştırma sürecinde elde edilen verilerin analiz edilebilmesi için SPSS 22 kullanılmıştır. Bu program, verilerin daha etkili bir şekilde incelenmesini sağlamıştır. Araştırma sonuçlarının analizinde, Cronbach's Alpha, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, frekans ve yüzde değerleri, Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis H Testi, Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) testi ve Bartlett Testi gibi çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Bunun yanı sıra, risk değerlendirme yöntemi olarak Fine Kinney analizi tercih edilmiştir. Çalışmanın sonunda, biyokütle enerji santrallerinde iş sağlığı ve güvenliği açısından ortaya çıkabilecek olası riskleri en aza indirmeye yönelik alınabilecek güvenlik önlemleri konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in population and the development of technology have led to an ever-increasing need for energy. This increasing demand has accelerated the shift from fossil fuels to renewable energy sources. The popularity of biomass energy among renewable energy sources is increasing day by day. However, it has become an important need to identify the occupational health and safety hazards encountered in biomass energy plants, which are evaluated in the“very hazardous”(NACE:35.21.02) class, and to conduct a comprehensive risk assessment regarding these hazards. A survey study was conducted for this purpose. Biomass energy attracts attention as one of the environmentally friendly and sustainable energy sources, but it poses various health and safety risks for workers working in this field. This study was designed to reveal the thoughts of workers working in biomass energy plants regarding biomass energy, their evaluations regarding working conditions, and their views on occupational safety measures. The survey aimed to measure the perceptions of employees regarding physical, chemical and biological risk factors in power plants, and also included questions on the effectiveness of personal protective equipment (PPE) use, the necessity of occupational safety training and the adequacy of the safety measures provided. The participants' views on physical, chemical, biological and operational hazards encountered in the work environment were evaluated. SPSS 22 was used to analyze the data obtained during the research process. This program provided a more effective analysis of the data. Various statistical methods such as Cronbach's Alpha, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, frequency and percentage values, Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis H Test, Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) test and Bartlett Test were used in the analysis of the research results. In addition, Fine Kinney analysis was preferred as the risk assessment method. At the end of the study, recommendations were presented on the safety measures that can be taken to minimize possible risks that may arise in terms of occupational health and safety in biomass power plants.