Yetişkinlerde algılanan ebeveyn tutumu ve sosyal anksiyete arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracı rolü
The mediating role of psychological resilience in the relationship between perceived parenting style and social anxiety in adults
  1. Tez No: 987674
  2. Yazar: ERENCAN ORAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BATUHAN KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin bireylerde algılanan ebeveyn tutumları ile sosyal anksiyete arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracı rolünü incelemektir. Çalışmanın örneklemi Türkiye'de yaşayan 18-64 yaş arası 407 yetişkinden bireyden oluşmaktadır. Veriler, uygun örnekleme yöntemi ile toplanmış olup çalışmaya dahil olan katılımcılara çevrim içi platformlar aracılığıyla ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında katılmcılara kişisel bilgi formu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları-Çocuk Formu, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği ve Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği Kısa Formu uygulanmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS 27.0 paket programı ve Hayess PROCESS Macro 4.2. eklentisi aracılığıyla analiz edilmiştir. Analizler sonucunda algılanan aşırı koruyucu ve reddedici ebeveyn tutumu ile sosyal anksiyete arasında pozitif yönlü ve anlamlı; algılanan duygusal sıcaklık ile ise negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, psikolojik dayanıklılık ile sosyal anksiyete arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki gözlenmiştir. Psikolojik dayanıklılıkla algılanan ebeveyn tutumları arasındaki ilişkiler değerlendirildiğinde algılanan aşırı koruyuculuk ve reddedicilik boyutları arasında negatif yönde ve anlamlı; duygusal sıcaklık boyutu ile pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışmanın temel amacı doğrultusunda yürütülen basit aracı değişken analizinin sonuçları ise psikolojik dayanıklılığın, ebeveynlerden algılanan aşırı koruyucu, reddedici ve duygusal sıcaklık tutumları ile sosyal anksiyete arasındaki ilişkide kısmi aracı rol üstlendiğini göstermiştir. Elde edilen bulgular, alanyazın doğrultusunda tartışılmış ve olası klinik çıkarımlarından bahsedilmiştir. Son olarak gelecek çalışmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of psychological resilience in the relationship between perceived parental attitudes and social anxiety in adults. The study sample consisted of 407 adults aged between 18 and 64 living in Turkey. The data were collected through convenience sampling, and participants were reached via online platforms. Participants were administered a personal information form, the Short Form of the Perceived Parental Attitudes Scale-Child Form, the Liebowitz Social Anxiety Scale, and the Connor-Davidson Resilience Scale-Short Form. The collected data were analyzed using IBM SPSS 27.0 and the PROCESS Macro 4.2 plug-in developed by Hayes. The results of the analyses revealed that perceived overprotective and rejecting parental attitudes were positively and significantly correlated with social anxiety, while perceived emotional warmth showed a negative and significant correlation. Furthermore, psychological resilience was found to be negatively and significantly correlated with social anxiety. When examining the relationship between psychological resilience and perceived parental attitudes, overprotection and rejection were negatively correlated, while emotional warmth was positively correlated. The results of the simple mediation analysis conducted in line with the main objective of the study showed that psychological resilience played a partial mediating role in the relationship between perceived overprotective, rejecting and emotionally warm parental attitudes and social anxiety. The findings were discussed in light of the relevant literature, and potential clinical implications were addressed. Finally, suggestions for future research were provided.