Üniversite öğrencilerinin akademik erteleme eğiliminin aile iklimi ve bilişsel esneklik durumları açısından incelenmesi
Investigation of university students' academic procrastination tendencies in terms of family climate and cognitive flexibility
  1. Tez No: 987684
  2. Yazar: HİLMİ SEDAT DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin akademik erteleme davranışlarının aile iklimi, bilişsel esneklik ve sosyodemografik değişkenler (cinsiyet, öğrenim görülen alan) tarafından yordayıcılığının incelenmesidir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma grubunu, Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin farklı fakülte ve bölümlerinde öğrenim görmekte olan 107'si kadın (%40.7), 156'sı erkek (%59.3) olmak üzere toplam 263 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, akademik erteleme düzeyi için“Akademik Erteleme Ölçeği”, aile iklimi düzeyi için aile içi ilişkisellik, bilişsel uyum ve kuşaklararası otorite alt boyutlarından oluşan“Aile İklimi Ölçeği”ve bilişsel esneklik düzeyi için“Bilişsel Esneklik Ölçeği”kullanılmıştır. Değişkenlerin akademik ertelemeyi yordayıcılık düzeylerini belirlemek üzere standart çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, cinsiyetin akademik erteleme üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Aile iklimi ölçeği toplam puanı ve bilişsel esneklik puanlarının da akademik erteleme üzerinde anlamlı düzeyde yordayıcı olmadığı tespit edilmiştir. Sosyodemografik değişkenlerden Öğrenim görülen alan değişkeninin etkisi incelendiğinde ise, sayısal alan referans kabul edildiğinde, sözel alanda öğrenim gören öğrencilerin akademik erteleme düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu ilişki düşük düzeyde ve ters yönde anlamlıdır. Çalışma, akademik ertelemeyi azaltmaya yönelik geliştirilecek müdahale programlarında aile destekli danışmanlık hizmetleri ile bilişsel esneklik eğitimi programlarının önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the extent to which university students' academic procrastination behaviors are predicted by family climate, cognitive flexibility, and sociodemographic variables (gender and field of study). The research was conducted using a relational screening model. The sample consisted of 263 students from various faculties and departments at Hasan Kalyoncu University, of whom 107 were female (40.7%) and 156 were male (59.3%). To collect data, a Personal Information Form was administered alongside the Academic Procrastination Scale to measure procrastination levels, the Family Climate Scale—with subdimensions of family relationality, cognitive cohesion, and intergenerational authority—to assess family climate, and the Cognitive Flexibility Scale to evaluate cognitive flexibility. Standard multiple regression analysis was applied to determine each variable's predictive power for academic procrastination. Results indicated that gender had no significant effect on academic procrastination. Likewise, neither the total score on the Family Climate Scale nor scores on the Cognitive Flexibility Scale significantly predicted procrastination. Among the sociodemographic variables, when the numerical field was used as the reference category, students in the verbal field exhibited statistically significantly higher levels of academic procrastination. This relationship was significant at a low level and in an inverse direction. The study underscores the potential importance of incorporating family-supported counseling services and cognitive flexibility training programs into interventions aimed at reducing academic procrastination.