Sepsis hastalarının tanısında kullanılacak biyobelirteçlerin araştırılması
Investigation of biomarkers to be used in the diagnosis of sepsis patients
- Tez No: 987723
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE SULTAN MENZİLETOĞLU YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biyokimya, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Biotechnology, Biochemistry, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Sepsis, dünya genelinde yüksek mortalite ve morbiditeye yol açan, erken tanı ve tedavinin prognoz açısından kritik rol oynadığı sistemik bir inflamatuvar yanıttır. Lökosit sayımı (WBC), C-reaktif protein (CRP) ve prokalsitonin (PCT) gibi geleneksel laboratuvar parametrelerinin tanısal gücü sınırlı olduğundan, son yıllarda yeni biyobelirteçler gündeme gelmiştir. Bu çalışmada, sepsisin erken tanısında ve prognozunun öngörülmesinde soluble triggering receptor expressed on myeloid cells-1 (sTREM-1), pentraxin 3 (PTX3), neopterin (NEOP) ve soluble urokinase plasminogen activator receptor (suPAR)'un önemlerinin araştırılması amaçlandı. Serum örnekleri sepsisli 31 hastadan ilk gün, bu hastaların yedinci güne kadar hayatta kalan 21'inden yedinci gün ve sağlıklı 31 gönüllüden toplandı. Biyobelirteçler Sandwich ELISA yöntemi ile incelendi. Sepsisli hastaların hem ilk gün hem de yedinci gün örneklerinde, ayrıca hem yedinci günden önce vefat edenlerin hem de yedinci gün hayatta kalanların ilk gün örneklerinde biyobelirteçlerin herbirinin sağlıklı kontrollere göre istatistiksel olarak oldukça anlamlı derecede yüksek bulunması tanısal değerlerinin çok güçlü olduğunu gösterdi. Sepsisli hastaların WBC, CRP ve PCT ile birlikte PTX3 ve NEOP düzeylerinin de yedinci günde azalması ve bu azalmaların NEOP dışındakilerde istatistiksel olarak anlamlı bulunması prognostik önemlerini vurguladı. Sepsisli hastaların ilk günkü sTREM-1 ve NEOP düzeylerinin yedinci günden önce vefat edenlerde yedinci gün hayatta kalanlara göre daha yüksek olması, ancak bu farkların istatistiksel olarak anlamlı bulunmaması (sırasıyla p değerleri: 0,093 ve 0,195) mortalite ile ilgili yine de ipucu verebileceklerini düşündürdü. Literatürde bu belirteçlerin hem erken tanı hem de mortalite öngörüsünde değer taşıdığı; özellikle kombine kullanımın tanısal doğruluk ve prognostik öngörü gücünü artırdığı gösterilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar da bu verilere önemli katkı sunmaktadır. Daha geniş popülasyonlarla yapılacak olan çalışmalar bu biyobelirteçlerin prognostik değerlerini ortaya çıkarabilecektir. Gelecekte yapay zekâ destekli biyobelirteç panellerinin klinik kararlara entegre edilmesi, sepsis yönetiminde yeni ufuklar açacaktır.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a systemic inflammatory response that leads to high mortality and morbidity worldwide, and early diagnosis and treatment play a critical role in prognosis. Because the diagnostic power of traditional laboratory parameters, such as white blood cell count (WBC), C-reactive protein (CRP), and procalcitonin (PCT), is limited, new biomarkers have emerged in recent years. This study aimed to investigate the importance of soluble triggering receptor expressed on myeloid cells-1 (sTREM-1), pentraxin 3 (PTX3), neopterin (NEOP), and soluble urokinase plasminogen activator receptor (suPAR) in the early diagnosis and prognosis prediction of sepsis. Serum samples were collected from 31 patients with sepsis on the first day, from 21 of them who survived until day 7 on the seventh day, as well as from 31 healthy volunteers. Biomarkers were analysed using the Sandwich ELISA method. Quitely significantly higher levels of each biomarker in both the first and seventh-day samples of sepsis patients, as well as in the first-day samples of those who died before day 7 and those who survived until day 7, compared with healthy controls, demonstrated their substantial diagnostic value. Along with WBC, CRP, and PCT levels, decreases in PTX3 and NEOP levels on the seventh day in sepsis patients, and the statistical significance of these decreases, except for NEOP, emphasised their prognostic importance. The fact that the first-day sTREM-1 and NEOP levels in sepsis patients who died before day 7 were higher than in those who survived until day 7, although these differences were not statistically significant (p values: 0.093 and 0.195, respectively), suggested that they may still provide clues about mortality. The literature has shown that these markers are valuable in both early diagnosis and mortality prediction; in particular, their combined use increases diagnostic accuracy and prognostic predictive power. The results obtained in this study significantly contribute to this dataset. Studies with larger populations may reveal the prognostic value of these biomarkers. In the future, integrating AI-supported biomarker panels into clinical decisions will open new horizons in sepsis management.