Pamuktan elde edilen fusarium oxysporum F. SP. vasinfectum izolatlarının vejetatif uyum grupları, mikoviral dsrna'nın içeriği ve hipovirülenslik yönünden incelenmesi
Evaluation of fusarium oxysporum F. SP. vasinfectum isolates obtained from cotton i̇n terms of vegetative compatibility groups, mycoviral dsRNA content and hypovirulence
- Tez No: 987741
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ERİNCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, Fusarium oxysporum f. sp. vasinfectum (Fov)'un Aydın ilinde pamuk ekim alanlarından elde edilmiş izolatların vejetatif uyum grubu (VCG), mikoviral dsRNA varlığı ve hipovirülenslik yönünden incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Yöntem: Tez çalışmasında, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Fitopatoloji Laboratuvarı'nda stok kültür olarak bulunan 100 adet Fusarium oxysporum f. sp. vasinfectum (Fov) izolatı ile çalışmalar yürütülmüştür. İzolatlarda nit mutantlar %6 KClO₃ içeren minimal media (MM) ortamda elde edilmiş, fenotipleri üç farklı ortamda (nitrat, nitrit, hipoksantin) belirlenmiştir. Farklı mutantlardan iki izolatın MM besiyerinde eşleştirme yoluyla aralarında heterokaryon oluşturma reaksiyonu gözlemlenerek vejetatif uyum durumları belirlenmiştir. Seçilen 22 izolatta mikoviral dsRNA varlığı araştırılmış; agaroz jel elektroforezde dsRNA profilleri görüntülenmiştir. dsRNA pozitif izolatların hipovirülenslik potansiyeli Fiona pamuk çeşidinde virülenslik deneyleri ile test edilmiştir. Bulgular: Çalışmada 100 izolattan 59'u klorata dayanıklı gelişim göstermiş; bu izolatlardan toplam 237 nit mutant elde edilmiştir. Eşleştirme testleri sonucunda Aydın'daki Fov popülasyonunda 3 farklı VCG grubu saptanmış olup bir grup Aydın'daki tüm ilçelerde bulunurken diğer iki grup sadece Nazilli ilçesinde yayılım göstermiştir. Mikoviral dsRNA analizi yapılan 22 izolattan 6'sında pozitif dsRNA varlığı tespit edilmiştir. dsRNA taşıyan izolatlardan bazıları ise virülenslik testlerinde düşük virülenslik göstermiştir. Sonuç: Bu çalışma ile Türkiye'de ilk kez Fov'da VCG ve mikoviral dsRNA çalışmaları gerçekleştirilmiştir Aydın ili pamuk ekim alanlarında üç farklı VCG grubunun varlığının ortaya konması Fov'un eşeysiz üreyen bir fungus olduğu göz önünde bulundurulduğunda dikkate değer bir genetik çeşitliliğin göreceli olarak varlığından söz edilebilir. Analizlerde dsRNA profillerine sahip izolatların varlığı mikoviral enfeksiyonların Fov izolatlarında olabileceği göstermiş olsa da bunun ileri düzeyde virüs tanı çalışmaları ile teyit edilmesine ihtiyaç bulunmaktadır. dsRNA taşıyan izolatların düşük virülenslik göstermesi de mikovirüs kökenli bir hipovirülensliğin olabileceğini ortaya koymuştur. Gelecekte yapılacak çalışmalar ile Fov, mikovirüs ve pamuk arasındaki ilişkilerin daha kapsamlı çalışmalar ile ele alınması konunun daha iyi anlaşılması açısından önem taşımaktadır. Ayrıca yörede VCG çeşitliliğinin izlenmesi, Fov'un biyolojisini anlamak ve entegre mücadele yöntemlerini planlamak için önemli bir araç olabileceği dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to investigate the vegetative compatibility group (VCG), mycoviral dsRNA presence and hypovirulence of Fusarium oxysporum f.sp. vasinfectum (Fov) isolates, which were collected from cotton fields in Aydın province. Materials and Methods: A total of 100 Fov isolates, selecting from the stock culture collection of Fov in the Phytopathology Laboratory of the Plant Protection Department of the Faculty of Agriculture at Aydın Adnan Menderes University. For being used in VCG tests, Nit mutants of Fov isolates were generated in minimal media (MM) containing 6% KClO₃, and their nit phenotypes were determined on three different selective media containig nitrate, nitrite, hypoxanthine, respectively. Vegetative compatibility was measured by examining the presence/absence of the heterokaryon formation between two growing mutant isolates when they were paired in MM. dsRNA analysis was investigated in 22 selected isolates, and dsRNA profiles were visualized by agarose gel electrophoresis. The hypovirulence potential of dsRNA-positive isolates was tested by virulence assays on the cotton variety Fiona. Results: In the study, 59 of 100 isolates showed chlorate-resistant development; a total of 237 nit mutants were obtained from these isolates. As a result of heterokaryon formation assay, three different VCG groups were detected in the Fov population in Aydın; one group was found in all districts of Aydın, while the other two groups were only found in the Nazilli district. dsRNA analysis of 22 isolates revealed the presence of dsRNA in 6 isolates. In the virulence test, some of the dsRNA positive isolates showed low virulence in cotton seedlings. Conclusion: This study marks that VCG and mycoviral dsRNA content of Fov have been studied fort the first time in Türkiye. Considering that Fov is an asexually reproducing fungus, the identification of three different VCG groups in cotton cultivation areas in Aydın Province indicates the relative presence of significant genetic diversity. Although the presence of isolates with dsRNA profiles in the analyses suggests that microviral infections may be present in Fov isolates, this needs to be confirmed by advanced virus diagnostic studies. The low virulence of dsRNA-carrying isolates also suggests the possibility of microvirus-derived hypovirulence. Future studies examining the relationship between Fov, mycoviruses, and cotton in more comprehensive studies are important for a better understanding of the subject. Furthermore, monitoring VCG diversity in the region should be considered an important tool for understanding the biology of Fov and planning integrated disease control methods.