Halkla ilişkilerin dijital dönüşümü: Yapay zekâ uygulamaları
Digital transformation of public relations: Artificial intelligence applications
- Tez No: 987877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYHMUS DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, halkla ilişkilerin dijital dönüşümü ve yapay zekâ tabanlı uygulamaların halkla ilişkiler alanındaki rolünü incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Gelişen teknolojiler günümüzde yalnızca gündelik hayatı değil, aynı zamanda iş dünyasını, akademiyi ve iletişim süreçlerini de köklü bir şekilde etkilemektedir. Özellikle bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı ilerlemeler, kurumların toplumsal yapı içerisindeki konumlarını yeniden tanımlamalarını zorunlu hale getirmektedir. Bu gelişmelerin en belirgin şekilde hissedildiği alanlardan biri ise halkla ilişkilerdir. Halkla ilişkiler, tarihsel süreçte hedef kitle ile kurumsal yapı arasında güvene dayalı, çift yönlü ve sürdürülebilir bir iletişim kurmayı amaçlamış; dijitalleşme ve beraberindeki gelişimler ile birlikte geleneksel yöntemlerin ötesine geçerek yeni bir boyut kazanmıştır. Bu dönüşüm süreci, yalnızca iletişim kanallarının değişmesinin yanı sıra halkla ilişkiler uzmanlarının iş yapış biçimlerini de dönüştürmektedir. Geleneksel stratejilerin yerini dijital ortamda eş zamanlı iletişim kurabilen, veri odaklı ve ölçülebilir uygulamalar almıştır. Bu bağlamda, yapay zekâ teknolojileri halkla ilişkilerin dijital dönüşümünün en güçlü bileşenlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Veriyi işleme, anlamlandırma ve stratejik kararlara dönüştüren yapay zekâ uygulamaları, içerik üretimi, medya takibi, kriz iletişimi ve yönetimi, hedef kitle analizi ve etkileşimleri ölçümlemede etkin bir rol üstlenmektedir. Araştırma da halkla ilişkiler alanında kullanılabilecek Capterra Türkiye'de 4 ve üzeri puan almış ve Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi'nden seçilmiş yapay zekâ uygulamaları nitel veri analizi yöntemlerinden içerik analizi ve gezinti çözümlemesi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular tezimizde ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared with the aim of examining the digital transformation of public relations and the role of artifical intelligence- based applications in the field of public relations. Emerging Technologies today affect not only everyday life but also the bussiness world, academia and communication processes in a profound way. In particular, the rapid advences in information and communication Technologies compel institutions to redefine their positions within the social structure. One of the fields where these developments are most strongly felt is public relations. Historically, public relations has aimed to establish trust-based, two-way and sustainable communication between the target audience and the institutional structure. With digilization and the accompanying developments, it has göne beyond traditional methods and acquired a new dimension. This process of transformation not only changes communication channels but also reshapes the working practices of public relations professionals. Traditional strategies have been replaced by data-driven, measurable applications capable of real-time communication in digital environments. In this context, artificial intelligence. Artificial intelligence applications, which process and interpret data and transform it into strategic decisions, play an active role in content creation, media monitoring, crisis communication and management, target audience analysis and the measurement of interactions. In this research, artificial intelligence applications that can be utilized in the field of public relations-specifically those rated 4 stars and above on Capterra Türkiye and the Türkiye Artificial Intelligence Initiative were analyzed through content analysis and walkthrough method, which are qualitative data analysis methods, taking into account specific features applicable in the field of public relations. Teh findings obtained were examined in detail in this thesis.